Чи правдиві заяви влади про ріст економіки: прогнози експертів

388
У МЕРТ обіцяють покращення стану української економіки. Однак наскільки це правда?

Валовий внутрішній продукт України у січні-червні 2017 року зріс на 2,5%, про що свідчить звіт Міністерства економічного розвитку і торгівлі. У МЕРТ прогнозують зростання споживчої активності, збільшенні рівня заробітних плат, зростання цін на світових ринках, а за підсумками січня-вересня відомство очікує уповільнення зростання ВВП, у тому числі з огляду на ефект значної бази порівняння минулого року. Наскільки реалістичні ці прогнози – пояснили низка провідних українських експертів у коментарі НВ.

За словами головного економіста Dragon Capital Олени Білан, оцінка МЕРТ збігається з розрахунками її компанії і означає, що зростання ВВП у другому кварталі також становило близько 2,5% рік до року (р/р), не змінившись у порівнянні з 1 кварталом 2017 року.

«І це незважаючи на зростаючу базу порівняння, негативний вплив від розриву економічних зв’язків з Донбасом, а також падіння сільськогосподарського виробництва через пізній початок збиральної кампанії і зниження врожайності зернових», – підкреслила фахівець.

Як вона зауважила, попри ці негативні фактори підтримку економіці надає внутрішній інвестиційний і споживчий попит, який відновлюється швидшими темпами, ніж ми очікували.

Зокрема, стверджує Білан, ідеться про активне зростання будівельних робіт на 25% р/р у першому півріччі вказує на активну інвестиційну діяльність.

«Це вище наших очікувань. У той час як поступове відновлення роздрібного товарообігу (+7,3% р/р) спільно з ростом споживчих настроїв свідчать про зростання споживання домогосподарств. Попередні оцінки динаміки ВВП у першому півріччі відповідають нашому річному прогнозу зростання економіки на рівні 2,2% р/р. У наступному році ми очікуємо прискорення зростання ВВП до 3,3% р/р», – резюмувала економіст.

Однак, дещо іншої думки фінансовий аналітик рейтингового агентства «Експерт-Рейтинг» Віталій Шапран: «Я не поділяю цей прогноз. 2,5% – це попередня оцінка і може бути переглянута Держкомстатом. В останні чотири місяці у нас промисловість перебувала у негативній зоні. Тобто обсяги промислового виробництва були меншими, ніж за той же період 2016 року».

Він також зауважив, що ситуація в галузі металургії змінилася у кращий бік – вона вже не така катастрофічна, як була на початку червня.

Водночас, на думку експерта, драйвером зростання насправді може бути будівельна галузь і сільське господарство.

«Я б усе ж таки краще орієнтувався на прогноз Національного банку, який не так давно знизив очікування з 1,9% до 1,6%. Але з тим уточненням, що приріст у другому півріччі 2017 року визначатиметься врожаєм і цінами на цей урожай на світових ринках. Частка с/г і в експорті, і у валовому продукті підросла за останні три роки. Вартість пшениці, наприклад, істотно підросла за останні п’ять місяців, що для України дуже вигідно», – підсумував фінансист.

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв