Яких сюрпризів чекати від абонплати за газ: пояснення економіста

517
Очільник Комітету економістів України Андрій Новак

Запровадження абонплати на газ, у першу чергу, цікавить енергетичних монополістів. Проте, з огляду на популістську політику Кабміну Гройсмана, це рішення відтермінують. Тим більше, що з 1 жовтня є плани підвищити тарифи на газ ще на 19%. Про це розповів очільник Комітету економістів України Андрій Новак.

За словами Новака, абонплата дуже вигідна саме монополістам, оскільки у такому випадку споживач платить незалежно від об’ємів споживання, проте потім, якщо він спожив менше газу, то кошти йому повертаються.

«Однак повернення коштів споживачу залежить від розміру абонплати. Можна встановити мінімальну межу, тоді ніяких повернень не буде. Але для монополістів на енергетичному ринку це зручно, оскільки вони отримують гроші наперед і можуть ними оперувати. Це дозволяє передбачати неплатоспроможного споживача. Тобто таким чином вже за місяць можна виявити потенційного боржника», – пояснив фахівець у коментарі 24.

Крім того, він підкреслив, що таким чином від постачання газу можна відключати і звичайного споживача навіть у багатоквартирному будинку.

Водночас, переконаний економіст, підвищення тарифів на енергоресурси, зокрема і на газ, призвели лише до зростання заборгованості.

«Заборгованість споживачів за газ зростає, тому що купівельна спроможність падає. Ми повторюємо ситуацію початку 90-х років, коли в окремих містах України заборгованість була у 80% споживачів. Зрештою, все звелося до того, що не було іншого виходу, як списати ці борги. Держава зараз діє надто легковажно. Через значне підвищення тарифів вона може знову отримати ситуацію, коли прийдеться списувати борги через неплатоспроможність споживачів», – спрогнозував експерт.

На його думку, аргументи влади щодо необхідності підвищення цін на енергоносії не витримують критики. Зокрема, стверджує Новак, аргумент, що це приведення цін до ринкових – обман, оскільки в Україні немає енергетичного ринку як такого, а є монополісти в кожній області. До того ж, це не приведення цін до рівня європейських, як запевняють українців, оскільки нас не європейська собівартість продукції.

За словами економіста, загалом відтермінування введення абонплати на газ залежить від політичної ситуації

«Непопулярні дії уряду корегуються з політичною ситуацією. Якщо українців чекає парламентська передвиборча кампанія, про що активно говорять, то абонплату на газ вводити поки не будуть. Тим більше, що голова Кабміну Гройсман має політичні амбіції», – резюмував фахівець.

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв