Пасхавер: Як в Україні з’явилися олігархи та олігархічний капіталізм

1289
Пасхавер зауважує: олігархічний капіталізм – це не тільки 10 найбагатших людей, а сотні тисяч

Нині в Україні діє система олігархічного капіталізму, побудувати яку допомогла стратегія виживання українців.

Таку думку у статті для видання Новое Время висловив президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер.

«Якщо коротко, цінності виживання зводяться до наступного: а) нікому не вір, крім своїх. Особливо – державі; б) якщо можеш, приховай свої дії. Не можеш – обмани. Не можеш обдурити – підкуп», – зазначив експерт.

Він констатує: в умовах хаосу початку 90-х вихований у стратегії виживання народ побудував грандіозну, вражаючу тіньову економіку, яка рятувала і країну, і соціум. «Однак тіньова економіка при всіх її чудових «рятувальних» властивостях розхитує звичку бути законослухняним. Ми із захватом порушували всі закони, тому що знали: неможливо в умовах хаосу та розвалу дотримуватися норм. В результаті виник стан суспільства, який соціологи назвали аморальною більшістю».

За словами фахівця, олігархічний капіталізм – це не тільки 10 найбагатших людей, а сотні тисяч.

«Багато з них нічого не виграли, але ті, хто досяг успіху, повсюдно збудували свої маленькі монополії на рівні заводів, лікарень або кладовищ. Головне – щоб була монополія, з якої можна отримувати корупційну ренту», – зауважив економіст.

«Професіонали – бюрократи протягом 26 років – були замінені на «своїх». Якість бюрократії різко погіршилася навіть у порівнянні з радянською. А народне господарство перетворилося на ієрархічний конгломерат монополії. Але там, де є монополія, немає розвитку. Монополія – перешкода розвитку і джерело бідності. Тому ми не ростемо і не багатіємо», – підсумував автор.

Постійне посилання

 

Коментарi

Коментарiв