Поки Україна воює з Росією, її оборонну галузь виснажує корупція – ІноЗМІ

296
Поки на Донбасі війна з Росією, нашу оборонну галузь нищить корупція

Україна бореться із агресією Росії на Донбасі вже три роки, однак водночас її оборонну сферу виснажує корупція. І чи не найбільшим витоком розкрадання державних коштів є державний оборонний конгломерат «Укроборонпром».

Про це у статті для Atlantic Council пише економічний експерт та колишній учасник проекту USAID Джош Коен.

Як стверджує генеральний секретар Комітету з протидії корупції Transparency International Олена Трегуб, високий рівень секретності, який оточує витрати на оборону в Україні, є серйозним корупційним ризиком. І ці проблеми в оборонному секторі мають реальні наслідки. Коли розкрадають гроші з оборонного бюджету України або Міністерство оборони закуповує «неправильну зброю», це безпосередньо впливає на здатність України ефективно захищатися від агресії Росії на Донбасі.

Для вирішення цих проблем Незалежним антикорупційним комітетом з питань оборони (НAKO) у жовтні 2016 року було створено глобальну програму Transparency International з питань оборони та безпеки (TI-DS) та український філіал Transparency International, нагадує автор статті.

У НАКО погоджуються з тим, що українському уряду необхідно вжити кілька заходів. По-перше, підкреслює Коен, Міністерство оборони України повинно надати набагато детальнішу інформацію про оборонний бюджет, і суттєво зменшити відсоток, витрачений на товари, класифіковані як секретні.

За словами автора, більша прозорість витрат на військову царину ускладнить для Міноборони і «Укроборонпрому» нажитися на замовленнях для української армії. Більша прозорість бюджету також дозволить західним постачальникам у галузь оборони проконтролювати спрямованість їхньої допомоги.

Отже, активісти хочуть, щоб парламент переглянув усі існуючі законодавчі акти у сфері оборонних питань та оцінив, чи відповідають вони стандартам НАТО та Глобальним принципам національної безпеки, закріпленими Фондами Відкритого Суспільства, розмірковує експерт.

Реформування «Укроборонпрому» теж має вирішальне значення. За словами Трегуб, Україна не дуже стежить за тим, як оборонний конгломерат витрачає державні кошти. Щоб виправити це, НАКО хоче, аби українська влада прискорила формування незалежної спостережної ради «Укроборонпрому».

Окрім створення наглядової ради, активісти прагнуть домогтися, аби усі підприємства «Укробронпрому» використовували електронну систему закупівель ProZorro, а також публікували звіти про всі свої контракти. Із моменту свого запуску Prozorro зберегло для держави щонайменше 1,1 мільярда доларів у державних фондах, і немає жодної причини, щоб закупівлі «Укребораторпрому» не проходили через цю систему – наголошує Коен.

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв