Державні витрати України на охорону здоров’я – найнижчі в Європі

254
Експерти зробили невтішні висновки щодо української медицини

Витрати України на охорону здоров’я є найнижчими серед європейських країн. Дефіцит державних ресурсів у цьому секторі частково обумовлений їх неефективним використанням. Велика частина коштів іде на утримання лікарень, а не на більш дешеві заходи з профілактики захворювань.

До такого висновку прийшли автори дослідження, проведеного під егідою Програми розвитку ООН (ПРООН), Світового банку і Київської школи економіки, повідомляє Центр новин ООН.

 «Державні витрати на охорону здоров’я в Україні складають 77 доларів на душу населення (за даними 2015 року) і є найнижчими серед європейських країн», – йдеться в прес-релізі ПРООН за результатами дослідження.

Автори наголошують, що українська влада виділяє мало коштів з бюджету на профілактику захворювань. Так, наприклад, у Донецькій області 70 відсотків державних коштів на цілі охорони здоров’я направляються на утримання лікарень і лише 13 відсотків – на первинну медичну допомогу.

У цілому в країні функціонує одна з найбільших, невиправдано громіздких стаціонарних інфраструктур охорони здоров’я в Центральній Європі. Так по всій Україні на 1000 чоловік припадає 0,4 лікарень, 7,4 ліжка, 4,4 лікаря і 8,6 медсестер.

Бюджетні витрати на лікарні більшою мірою йдуть на оплату праці медиків і комунальні послуги. На ліки й устаткування майже нічого не залишається. В середньому за рахунок бюджетних коштів в лікарнях покривається менше 25 відсотків потреб у медикаментах. 63 відсотки лікарів в українських лікарнях просять пацієнтів купувати ліки за свій рахунок.

При цьому зарплата медичного персоналу також значно нижче, ніж у їхніх європейських колег. В результаті приблизно 3 з 10 лікарів змушені працювати за сумісництвом, що, безумовно, позначається на їх продуктивності і якості послуг для населення.

Більше того, в країні вкоренилася прихована паралельна система готівкової оплати послуг медиків. Така практика не дозволяє бідним верствам населення отримувати якісну медичну допомогу.

 «Державне фінансування системи охорони здоров’я становить лише близько половини загальних витрат на охорону здоров’я. Паралельно працює непрозора система оплати послуг готівкою», – ідеться у висновках дослідження.

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв