Андрій Новак: Коливання курсу гривні по відношенню до «твердих» валют – звичайні спекуляції

575
Очільник Комітету економістів України Андрій Новак

Коливання курсу гривні по відношенню до так званих твердих валют — це не, що інше як спекуляції. Їх здійснюють банки, власники яких мають доступ до закритої первинної інформації про щоденні наміри і дії НБУ на міжбанківському валютному ринку. Курс валют практично щодня змінюється на десятки копійок. Таким чином, проінформовані про дії НБУ заробляють на цих коливаннях сотні мільйонів гривень.

Загальна тенденція відновлення штучної девальвації гривні була запланована урядом і НБУ. Вони анонсували це в держбюджеті 2018 року. Заклали середньорічний курс долара на рівні 29,3 гривень. На кінець року – 30,1 гривень. Уряд і НБУ будуть слідувати власній стратегії. Щоправда матимуть місце коливання щодо зміцнення гривні на декілька копійок. Однак до кінця 2018 року курс буде мінімум 30 гривень за долар.

В Україні вже 2 роки не має жодних фінансових причин для девальвації гривні. На курс будь-якої грошової одиниці у першу чергу впливає валютний баланс. Він формується експортом та імпортом країни. Також залежить від прямих фінансових валютних операцій. В Україні відносно збалансована експортна та імпортна торгівля. Крім того, за останні 3 роки країна отримала не бачену раніше зовнішню валютну підтримку. Так, МВФ збільшив програму з $12,5 до $17,5 мільярдів. Україна отримала підтримку від Світового банку, Європейського банку реконструкції і розвитку, Європейського інвестиційного банку. Крім того, ЄС почав надавати фінансову макроекономічну допомогу. За офіційними даними в Україну в середньому на рік надходить $10 мільярдів від заробітчан. Водночас уряди десятків країн підтримують Україну як єдину державу, яка зупиняє російську агресію.

За рахунок девальвації гривні уряд наповнює державний і місцеві бюджети. Також вдається задовольняти апетити головних експортерів, які є політичними групами України.

Це легка дорога для влади, але важка для громадян України, малого і середнього бізнесу.

Джерело: Андрій Новак

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв