Станіслав Зозуля: Чому Естонії вдалося

303
Станіслав Зозуля, блогер

Питання про те, чому деякі країни багаті і процвітають, тоді як інші, схоже, засуджені до бідності й убогості, піднімався століттями. У різний час різними авторами на роль визначальних чинників висувалися: географія, культура, історія тощо.

Принаймні, з часу публікації 1776 року «Дослідження про природу і причини багатства народів» Адама Сміта ми знаємо, що політичні та економічні інститути відіграють вирішальну роль у цьому відношенні. Вільна торгівля, надійна правова система, яка захищає приватну власність і забезпечує дотримання контрактів, і стабільні безінфляційні гроші – необхідні умови для процвітання країни.

Створення і консолідація інститутів, які стимулюють ріст, зайняло в таких країнах, як Велика Британія і США сотні років. Однак в останні десятиліття ми бачимо, що правильна політика може значно прискорити економічний розвиток.

Естонія є парадигматичні прикладом цього.

Історія Естонії

20 серпня 1991 року Естонія здобула незалежність після 51 року під ярмом комунізму. Країна вперше була зайнята Червоною Армією в червні 1940 року під егідою німецько-радянського пакту про ненапад, згідно з яким дві тоталітарних держави розділили Східну Європу на сфери впливу. Рік по тому нацистська армія вторглася в Радянський Союз, окупувавши Естонію до 1944 року, коли «совєти» повернули собі країну. Розвал Радянського Союзу прискорив відновлення демократії у прибалтійській країні.

З першого дня новий уряд взяв на себе зобов’язання проведення ринкових реформ, які заклали основи успішного переходу від соціалізму до капіталізму. Політичний порядок денний включав грошову реформу, створення зони вільної торгівлі, збалансований бюджет, приватизацію державних компаній і введення єдиного податку на прибуток.

Одним з архітекторів цього проринкового порядку був прем’єр-міністр Естонії Март Лаар протягом двох періодів: 1992-1994 і 1999-2002 рр. Лаар стверджував, що він черпав натхнення в бестселері Мілтона Фрідмана «Свобода вибору», щоб реалізувати свій амбітний план радикальних ринкових реформ.

Ці реформи проклали шлях для неймовірного зростання рівня життя, який склався в Естонії з моменту здобуття незалежності. Всесвітній банк сьогодні відносить Естонію до країн з високим доходом, і країна також є членом ЄС і Єврозони. За останні два десятиліття купівельна спроможність естонців збільшилася на 400%, незважаючи на сильний вплив фінансової кризи 2008 року на балтійські економіки. Крім того, очікувана тривалість життя збільшилася з 66 років в 1994 році до 77 років 2016-го.

Естонія входить в число провідних країн в рейтингу економічної свободи. Урядові фінанси здорові, про що свідчить той факт, що державний борг становить всього 9,5% ВВП. Що стосується ринку праці, то рівень безробіття в Естонії становить 5,3%, що значно нижче середнього показника по ЄС.

Нарешті, ефективна і приваблива система корпоративного оподаткування (нерозподілений прибуток не обкладається податком) зробила Естонію одним із всесвітніх центрів високотехнологічних компаній, стимулюючи іноземні інвестиції і економічне зростання.

У порівнянні з іншими колишніми радянськими республіками прогрес Естонії ще більш разючий. Що стосується доходів, скоригованих за ПКС, то Естонія випереджає такі країни як Росію або Латвію, і вони значно вище середнього рівня в регіоні.

Аналогічне можна спостерігати, коли ідеться про інші показники, таких як очікувана тривалість життя або коефіцієнт дитячої смертності, де Естонія показує, що економічний прогрес надає реальний вплив на якість життя людей.

Естонія є живим прикладом того, що прогрес людства тісно пов’язаний з економічною свободою. Однак є багато й інших прикладів. Країни, які не так давно були вкрай бідні, вириваються з полону слаборозвинутості і знаходять процвітання завдяки капіталізму.

Рецепти економічного зростання і прогресу добре відомі. Єдине, що ми можемо зробити, це поширювати історії успіхів, щоб усі країни мали можливість поліпшити свій рівень життя, як це сталося в Естонії на початку 1990-х років.

Джерело: Станіслав Зозуля

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв