Експерти оцінили здатність уряду компенсувати українцям зростання тарифів

226
Журналісти УНІАН опитали низку експертів щодо спроможності Кабінету Міністрів компенсувати українцям значне підвищення тарифів на теплопостачання й гарячу воду.

Нагадаємо, 27 квітня КМУ ухвалив рішення про підвищення єдиної вартості газу для всіх споживачів. Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман зізнався, що це рішення було непростим, проте запевнив у можливості перекрити зростання цін за допомогою системи державних субсидій.
«Підвищення тарифів на газ із точку зору економіки є правильним рішенням, але його повинні супроводжувати інші важливі кроки – запровадження конкуренції на газовому ринку, до того ж реальної, а не паперової, як у нас у країні, а також монетизація пільг», – висловив думку президент Центру «Стратегія XXI» Михайло Гончар.
Він також підкреслив, що субсидії необхідно монетизувати, аби вони не просто проходили транзитом, оскільки споживачі їх не відчувають. Потрібно створити ефект стимулювання до скорочення споживання, щоб українці бачили ці гроші й розуміли – якщо заощадити на енергоресурсах, то кошти буде можливо використовувати за цільовим призначенням – на енергоефективність. На думку експерта, саме цього не вистачає відповідній резолюції уряду.
«Із точки зору економіки – правильне рішення, але невірне з урахуванням ситуації в Україні, з урахуванням кризи. Це було б правильно, якби економіка стабільно розвивалася, росла платоспроможність населення, а розраховану Кабміном цифру не можна назвати ринковою, як і економічно обґрунтованою. Ціна повинна базуватися на рівні доходів населення, яке в змозі оплачувати встановлений тариф. За визнанням самого «Нафтогазу» під час презентації тарифних планів, цього року за субсидіями звернеться близько 75% населення. Що ж це за рівень тарифів, коли 2/3 населення будуть змушені піти за межу бідності й потребувати допомоги держави? Адже ніхто ж не говорить, що на основі економічно обґрунтованих тарифів потрібно встановити економічно обґрунтований прожитковий мінімум. Європейський тариф відповідає європейським доходам», – наголосив директор енергетичних програм Центру світової й економіки й міжнародних відносин НАН України Валентин Землянський.

Коментарi

Коментарiв