Андрій Новак: Чого чекати від курсу валют у квітні

582
Очільник Комітету економістів України Андрій Новак

Чого чекати від гривні/долара у квітні? Чи продовжаться на міжбанку американські гірки, коли курсові коливання перевищували протягом дня 20-30 копійок?

Коливання на міжбанку у досить широких діапазонах пояснюються валютними спекуляціями. Їх здійснюють банки, які мають первинну інформацію від НБУ, що кожного дня збирається чи не збирається робити регулятор на валютному ринку: чи буде виходити з інтервенціями чи ні, а якщо буде – то в яких об’ємах. Власники банків, що володіють такою інформацією, спекулюють на курсі, заробляючи кожного торгового дня десятки мільйонів гривень.

Стратегічно уряд разом із Нацбанком заклав девальвацію гривні у бюджеті на цей рік як мінімум до 30,1 гривні за долар на кінець року. Як вони це реалізовуватимуть, якими темпами – спрогнозувати важко.

Оскільки на початку року було незначне зміцнення гривні, то далі, після Великодніх свят, враховуючи план девальвації, очевидно, нас чекатиме відновлення знецінення гривні – попри те, що вже два роки у нас нема причин для девальвації національної одиниці. По-перше, маємо досить збалансовану зовнішню торгівлю. Плюс – надходить валютна зовнішня допомога до України з різних джерел. І щороку наші заробітчани тільки офіційними каналами переказують великі суми. Як результат – зведений баланс за підсумками 2017-го становить плюс 2,5 млрд доларів.

Але при цьому всьому гривня штучно девальвується. Чому? Влада це робить для наших експортерів, головних фінансово-промислових груп. Для експортерів чим дорожча валюта, тим краще. Бо доходи вони отримують у валюті, а витрати на території України – гривневі. Не нарощуючи або навіть скорочуючи виробництво, при девальвації гривні вони мають більші доходи у гривневому еквіваленті.

Пояснювати ж девальвацію наша влада дуже добре навчилася. Досі чули багато анекдотичних заяв, що гривня падає, бо весна прийшла, чи тому, що пенсіонери скуповують валюту. Зараз відновлення девальвації будуть пояснювати тим, що затримався транш МВФ, а разом із ним – і транш ЄС.

Джерело: Андрій Новак

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв