Не варто завчасно радіти зміцненню гривні – аналітик

597
Експерт пояснив, чого слід чекати від курсу валют в Україні

Зміцнення гривні за півроку не варто вважати особливим досягненням. Про це розповів аналітик Андрій Вігірінський.

За словами експерта, на курс нацвалюти впливає кілька факторів.

Як він пояснив, Bloomberg оцінює зміцнення валюти по відношенню до інших валют за перше півріччя. Традиційно початок року в Україні характеризується девальвацією, і цей рік не став виключенням. Відповідно до інформації НБУ, на початку січня курс був на рівні 2 806 грн за 100 американських доларів, а в останній декаді січня досягав позначки і 2 888 грн за 100 доларів. Порівнюючи з сьогоднішнім курсом – 2 617 грн за 100 – відбулося зміцнення на 7%. Тому низька база порівняння доволі позитивно відобразилась на підсумках Bloomberg.

«І це не є особливим досягненням», – підкреслив аналітик у коментарі 24.

«Сильна валюта стає такою в країні, де потужна економіка, що здатна «ковтати», нівелювати динаміку цін на сировинних ринках, за рахунок диверсифікованого експорту, високотехнологічного експорту. За 6 місяців ми не можемо говорити про те, що економіка країни укріпилась відчутно, чи у нас відбувся прорив у галузі промислового виробництва. Насправді динаміка зростання дефіциту торгівельного балансу говорить про обернену ситуацію», – зауважив фахівець.

Також він наголосив, що центробанк не приховує, що частково ця диспропорція покривається переказами заробітчан: ми експортуємо робочу силу, яка підтримує наш платіжних баланс, у той час як правильніше б було утримувати її тут економічними стимулами.

Крім того, гривню досить непогано підтримали нерезиденти, які станом на цей момент мають у власності короткострокових ОВДП 10,8 мільярдів гривень, а на піку в кінці березня – було 14,6 мільярдів. Вони заходили з валютою, викуповували ОВДП за гривню.

Негативна ситуація, за словами Вігірінського, пов’язана з вартістю енергетичних ресурсів, уточнив аналітик: у минулому році ми імпортували їх на 4,1 мільярда доларів. За поточних 5 місяців імпортували на 1,7 мільярда доларів, що на 20% більше, ніж за аналогічний період минулого року, при тому що в обсягах – об’єм менший на 3%. Тобто, ми не кількісно більше імпортуємо, а ціна росте.

«Імовірно, при збереженні минулорічних обсягів та сьогоднішніх цін імпорт енергоресурсів коштуватиме країні близько 5 мільярдів на рік, але динаміка цін має висхідний характер, тому, і витрати вірогідно стануть більшими», – пояснив аналітик.

До того ж, додав він,  міцний курс гривні призводить до того, що бюджет не виконується в частині імпортного ПДВ. Так, середньорічний курс, який розраховували для показників надходжень та, відповідно, видатків бюджету – близько 29 гривень за долар, а враховуючи те, що детінізація на митниці та у сфері оподаткування не дає можливості компенсувати міцний курс, імовірно, що у осінній період його відпустять.

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв