В Україні настала критична ситуація з еміграцією

310
Соціологи й економісти б’ють на сполох: Україна наблизилася до критичної точки щодо еміграції. Експерти підтвердили, що схожа ситуація була лише в 90-роках минулого століття.

«Міграційні настрої в українському суспільстві, які ми фіксуємо, дуже жорстко корелюють з оцінками економічної ситуації в країні. 60% українців відповіли, що в тому випадку, якщо б перед ними був вибір, вони вважали б за краще залишитися в Україні і не виїжджати до якоїсь іншої країни. І лише 25% реципієнтів не згодні з тим, що Україна −  це краще місце для життя. Як бачимо, патріотизму нашому суспільству не позичати, але й настрій на міграцію також зайняв в умах українців чималу нішу. І в різних варіантах − виїзд за кордон на роботу або на навчання, бажання назавжди залишити країну − ми весь час виходитимемо на показник у чверть опитаних, і лише інколи − на п’яту їх частину», − повідомила в коментарі газеті День голова правління Інституту соціальних досліджень Ольга Балакірєва.
Науковець наголосила, що, незважаючи на такі настрої серед населення, здебільшого подібні бажання й наміри так і залишаються невиконаними: «Коли ми уточнюємо: а що люди роблять, щоб здійснити своє бажання виїхати, то з’ясовується, що хтось лише збирає інформацію про те, куди можна поїхати, хтось спілкується з тими, хто повернувся. І лише 5% із них узялися вивчати мови − і це дуже чіткий показник реальності таких настроїв. Близько 4% збирають кошти на таку поїздку, оскільки треба не лише доїхати, але й знайти якесь житло».
За словами доктора економічних наук Олексія Плотнікова, подібна ситуація в державі була лише в 90-х роках, коли українці фактично тікали за кордон: «Якщо подивитись на це суто теоретично, то тут, можливо, й не буде нічого поганого. Ми можемо наводити приклади з історії країн Європейського Союзу й інших держав. Робоча сила там з однієї країни вільно переміщається до іншої (хоча й там є доволі жорсткі обмеження,  наприклад, вихідці з Болгарії й Румунії не можуть працювати у Великобританії)».
Він також наголосив, що в нашій державі не працюють жодні загальнотеоретичні моделі, тому хвилю міграції, зафіксовану протягом останнього часу, експерт вважає реальною втечею. Портніков підкреслив, що Україна в результаті втрачає найбільш працездатні верстви населення, зокрема йдеться про молодь, від якої залежить майбутнє держави.
Політолог Сергій Якубін побачив серед причин кризи політичний підтекст: «Наша трудова міграція якоюсь мірою є наслідком відсутності нормальної державної політики і в соціальних стандартах, і в роботі з трудовими ресурсами. Раніше трудова міграція з України до таких найближчих країн, як Польща або Чехія, відбувалася за моделлю соціальної ексклюзії. Ті, хто туди виїжджали, хотіли отримати роботу і допомогти утримувати свої родини. Але вони все ж думали над тим, як повернутися до України. Та й приїжджих там розглядали насамперед як тимчасову робочу силу, яка невдовзі повинна виїхати. Особливість міграційних потоків після 2014 року в тому, що тепер працює модель соціальної інтеграції. Молодь розглядає можливість виїхати з України назавжди».

Коментарi

Коментарiв