Станіслав Зозуля: Новий iPhone XS – розкіш або демократичний засіб комунікації?

379
Станіслав Зозуля, блогер

Вся сіль в економічній свободі: захист прав приватної власності (чим надійніше – тим краще), податкові ставки і державні витрати (чим нижчі – тим краще), державне регулювання (чим адекватніше і простіше – тим краще), інфляції та валютне регулювання (чим менше – тим краще), міжнародна торгівля (чим нижчі мита і тарифи – тим краще).

В економічно вільних країнах дозволити топовий iPhone може середньостатистичний роботяга. Тиждень, два і останнє «яблуко» – в кишені. В економічно невільних заробляти на нього потрібно місяцями, що робить культовий смартфон практично недоступним для широких мас.

Аналітики компанії Picodi на підставі офіційних даних про середньостатистичну заробітну плату в кожній країні, а також офіційні ціни на смартфони iPhone Xs (64 Гб) підрахували, скільки потрібно віддати свого часу, щоби купити новий смартфон Apple. Я доповнив дані місцем кожної країни в Індексі економічної свободи (Heritage Foundation) в дужках.

Не вся кореляція може здатися точною. Наприклад, колись економічно вільні країни, переважно європейські, такими вже є не в повній мірі. Зберігши приватну власність, вони запровадили драконівські податки і держрегулювання, які тягнуть їх вниз. Точно так само і нові країни, які стали на капіталістичний шлях розвитку, ще не в повній мірі досягли високої продуктивності праці.

З іншого боку, навіть відносна велика економічна свобода наших сусідів дає істотно кращі плоди (або в даному випадку яблука) багатства і процвітання. Так, в Естонії – лідер економічної свободи на пострадянському просторі (7 місце в світі) – на iPhone потрібно працювати менше місяця (22,4 дня), у Латвії та Литві, де справи йдуть трохи гірше (19 і 28 місце) – вже трохи більше місяця (34,7 і 33,3 дня відповідно). Навіть в Росії (107) на iPhone XS можна заробити в середньому за 1,5 місяця (48,2 дня).

Яскравим прикладом і хорошою кореляцією між поганим станом економічної свободи (150 місце в світі), бідності та низької продуктивності праці (136,7 днів на новий iPhone) є Україна, в якій яблучний смартфон підкреслює деякий статус елітарності його власника. Зовсім не схоже на те, що компанія Apple на своїй нещодавній презентації створювала образ власника їхньго нового дітища – смартфон молодих, креативних, енергійних і підприємливих. Такі є в Україні, але є і казнокради, які хизуються своїм незаробленим і незаслуженим багатством, своїм новим iPhone, і перевертають догори дриґом його філософію. Стів Джобс презентував айфони в джинсах і водолазці, у нас же їх набагато частіше можна зустріти в руках людей з непомірним еґо і в дорогих костюмах з краватками.

Джерело: Станислав Зозуля

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв