Ігор Луценко: Про розбудову довіри в суспільстві

220
Ігор Луценко, народний депутат України

Напишу не дуже популярну, але важливу річ. Про розбудову довіри в суспільстві. Громадські організації які фінансуються не громадою, а грантами іноземних держав чи місцевих фінансових груп не є по-справжньому громадськими. Так само приватні think tanks та університети які фінансуються грошами іноземних платників податків чи окремих українських чи іноземних бізнесів і фундацій не можуть вважатись незалежними і мати повну довіру.

Незалежність перш за все має бути фінансова. Її потрібно досягати через прозорість джерел фінансування. Але прозорості мало. Навпаки, якщо громада розуміє що організація фінансується виключно одним чи двома донорами, то довіри до неї не буде. Бо у донорів зазвичай є порядок денний.

Довіру можна досягти коли (1) донорів багато, (2) вони мають різні вподобання та цілі, (3) жодний з донорів не має суттєвої частки в загальному бюджеті. Також дуже важливо мати багато маленьких індивідуальних донорів, людей для яких єдина мотивація фінансової підтримки – це розвиток України та підтримка задекларованих цінностей та цілей організації.

На жаль більшість НГО, дослідницьких інститутів, та наукових установ не відповідають цим криетріям. У них є або можуть бути конфлікти інтересів та скритий порядок денний через їхнє фінансування. Також донори, особливо українські фундації, особливо фундації олігархів та міні олігархів, зацікавлені в тому щоб вони були головним донором. Щоб це був саме їхній проект. Іронія тут в тому, що такий підхід руйнує довіру до проекту і знижує ефективність інвестицій фундацій.

В Україні відсутні розгалужена система громадських та наукових організацій, які мають широке і незалежне фінансування від різноманітних стейкхолдерів. Як наслідок, ворогу легко підтримувати зневіру в нові прогресивні сили – «мовляв, вони такі ж самі як і попередники». А без довіри, Україну не розбудуєш.

А тепер головне. Все написане вище – не мої слова, а Тимофей Милованов. Тимофій – не мракобєс-націоналіст, а почесний президент Kyiv School of Economics, асоційований професор Пітсбургського університету (США).

Джерело: Igor Lutsenko

Коментарi

Коментарiв