Андрій Новак: Один із трьох річних бюджетів Україні – на обслуговування держборгу

289
Андрій Новак, голова Комітету економістів України

Зміна програми із МВФ – добрий знак. Україні просто необхідні валютні вливання. Нова програма свідчить про те, що Україну розглядають як державу, яка зуміла подолати найважчу кризу і вийти на порівняно кращу економічну ситуацію. Є конкретна сума, на яку може сподіватися український уряд. Вона допоможе уникнути дефолту. Адже нам доведеться віддавати борги. А з трьох річних бюджетів найближчих років один Україні доведеться повністю віддати на обслуговування держборгу. Такого не витримала б жодна країна. Тому гроші МВФ і ЄС у цій ситуації критично важливі.

Наступного року Кабмін знову підвищить ціни на газ для населення. 19 жовтня був тільки перший етап подорожчання. Якщо виходити з логіки, що ціна має бути однаковою для побутових споживачів і промисловості, то вартість газу потрібно підвищити на 60%. Зараз підняли на 23,5%. А наступного року буде ще два етапи подорожчання газу, щоби вивести ціни для населення на той рівень, який установлено для промисловості. МВФ вимагав створення однакових умов для всіх споживачів. А ось рішення підняти нижчу ціну до рівня вищої – за Кабміном, який, очевидно, думає про інтереси не громадян України, а кількох фінансово-промислових груп, які володіють енергетичними активами країни.

Вкрай важливо досягти демонополізації ринку газу в Україні. До того ж в Україні на сьогодні взагалі не можна говорити про поняття «ринкова ціна». Адже у нас немає енергоринку як такого. Немає конкуренції та рівноправних гравців. А значить, споживачі не можуть вибирати постачальника енергоресурсів. Монополії в Україні на всіх етапах – видобування, перероблення, постачання. Тому пріоритетне питання – демонополізація ринку. Однак цим не займалися ані попередні уряди, ані нинішній. 

Джерело: Андрій Новак 

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв