Андрій Новак: Що необхідно для фінансової стабільності України

350
Андрій Новак, голова Комітету економістів України

На Міжнародному економічному форумі у Львові обговорювали монетарну політику.

Говорити про фінансову стабільність в Україні неможливо, доки не вирішено три базові речі – стабільність курсу гривні, доступні кредити та стабільність банківської системи.

За 22 роки гривня девальвувала від 1,6 грн за долар до 28 грн за долар. За всі ці роки паралельно ми бачимо, що девальвує гривня та девальвує економіка. Криза фінансова – мінус 15-20% ВВП, криза енергетична – знову мінус 15-20%, далі криза 2014-2015 року – знову мінус 20% ВВП. Паралельно – постійна девальвація гривні. Поки ми не стабілізуємо курс гривні – раз і на багато років – усе інше в монетарній політиці не має значення.

Другий момент – облікова ставка, відповідно кредитні ставки. Поки ми не опустимо спочатку облікову ставку, а потім кредитні ставки до допустимих (5-6%) – все інше не має значення.

Третє – поки ми не припинимо банкопад в Україні і втрату українськими вкладниками своїх вкладів – все інше також дрібне і не має значення. Оці три базові речі поки ми не вирішимо – курс гривні, кредитні ставки і стабільність банківської системи – усе інше не має значення. Це програма мінімум, без якої говорити про фінансову стабільність у країні неможливо.

Після цього може йтися про стимулювання та розвиток економіки.

Джерело: Андрій Новак

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв