Олексій Дорошенко: 2017-го сталося найбільше падіння роздрібної торгівлі за часів незалежності

212
Глава Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко

Динаміка розвитку роздрібної торгівлі завжди відповідає тенденціям у суспільстві. Коли українці стали пересаджуватись на власні автомобілі та витрачати кошти на щось окрім їжі – як гриби почали зростати торговельно-розважальні центри та mall. Мінімаркети втрачали актуальність, а гіпермаркети набирали популярність. Коли українці почали затягувати паски, більшість грошей витрачати на харчування й до магазинів ходити лише за найнеобхіднішим та майже кожен день, то торгівля всім, окрім продуктів, впала. Однак і продуктовий рітейл знов почав розширюватись лише за рахунок мінімаркетів.

Статистика кількості торговельних точок може нам розповісти, як жила країна. Необхідно розуміти, що лише кількість крамниць, кіосків та ринків не може повністю відповісти на всі запитання через те, що на місті десяти крамниць може з’явитись один супермаркет, який повністю їх замінить. Це світовий тренд, який крокує й Україною. Але…

Найбільша кількість об’єктів роздрібної торгівлі – юридичних осіб нараховувалась у 1990 році – 145,7 тис., з яких магазинів було 120,6 тис. Кожен наступний рік їх кількість падала. Винятком став 1993 рік, коли торгівля додала 3,2 тис. точок.

Найбільші падіння відбувались у роки наступні за фінансовими кризами. Так у 2009 році падіння відбулось на 14% і потім загальмувалось. Наступне суттеве падіння сталося в 2009 році, але вже лише на 6%. І цікаве те, що далі кількість торгових точок трималась майже 3 роки на одному рівні. Це означає, що криза 2008 року не була вже такою руйнівною для нашої країни, як світова фінансова 1998 року.

А далі був 2014 рік. Це рік коли торгівля постраждала найбільше за роки незалежної України. Закрився одразу 21% юросіб, які займались торгівлею. Падіння кількості магазинів відбулось на 18%. Але гірше було ще попереду. У 2017 році падіння роздрібної мережі відбулось на 25%, у тому числі магазинів на 20%. І це при тому, що розширення відбувалося в поодиноких продуктових та непродуктових торговельних мережах. Тому місце тих, хто зник, вони не могли зайняти в повному обсязі. Більша частина розвитку організованої торгівлі відбувалась за рахунок придбання конкурентів або оренди їхніх існуючих приміщень.

Сегмент ринків поводився по-іншому, ніж уся торгівля. Найбільша кількість ринків нараховувалось у 2003 році – 2891, що на 90% більше порівняно з 1990 роком. З 2016 року статистика кількості ринків не ведеться, тому сказати, що відбувається сьогодні, можна лише за рахунок дослідницьких компаній, які постійно моніторять кількість торговельних точок в нашій країні. А крім того є великі іноземні гравці, які продають нам солодку воду і мають також точні дані щодо кількості.

Падіння кількості торговельних точок свідчить також про падіння зайнятості населення, оскільки торгівля є галуззю №1 із кількості працюючих. Маленькі крамнички – це місця,  де люди заробляють собі самі, як самозайняті особи, та наймаючи ще продавців та адміністративний персонал. Падіння зайнятості в торгівлі призводить до міграції за кордон, яка стала вже не струмокм, а повноводною рікою.

Торгівля є дзеркалом життя в країні. І якщо нам іноді нам здається, що дзеркало криве, то можливо щось із нашим обличчям. Україні слід створити за прикладом усіх економічно розвинутих країн Міністерство торгівлі. Концентрація зусиль для експорту та росту внутрішнього споживання принесла свої успіхи від США до Європи та Японії. Європейські країни лише після створення ЄС задля уникнення дублювання відмовились від власних державних структур у галузі торгівлі. В Україні торгівельний блок завжди є нелюбимою дитиною Міністерства економічного розвитку та йде після оборонної та цивільної промисловості та деяких інших. З серпня 2018 року напрямок торгівлі взагалі лишився без керівника після поспішної відставки Наталії Микольської, та зараз знаходиться під «крилом» Максима Нефьодова. І є насправді п’ятим колесом у телезі. І це при тому, що Україна потребує зростання економіки, яке може статися або за рахунок пожвавлення внутрішньої торгівлі, або зовнішньої.

Джерело: Олексій Дорошенко

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв