Андрій Новак: Транш МВФ дасть гарантію для виплати пенсій і зарплат

202
Андрій Новак, голова Комітету економістів України

Одним траншем МВФ ключових проблем української економіки не вирішити. Однак ми отримаємо гарантію того, що будуть здійснені всі соціальні виплати.

Україна може отримати транш МВФ за програмою stand by вже до кінця 2018 року, про що заявив директор прес офісу Фонду Джеррі Райс. При цьому він уточнив, що умови МВФ, які Київ має виконати для відновлення співпраці, залишаються незмінними: ухвалення Державного бюджету на 2019 рік і підвищення тарифів на газ для населення.

Як відомо, тарифи на газ для населення уряд вже підняв на 23%. Так що ця вимога МВФ вже виконана.

Залишається остання вимога – ухвалення в другому читанні та в цілому як закону Державного бюджету на 2019 рік. МВФ хоче дочекатися остаточного ухвалення бюджету на наступний рік, щоб уберегти себе від сюрпризів, подібних до тих, які були два роки тому в бюджетному процесі, коли між першим і другим читанням раптом виникла ідея відразу в два рази підняти мінімальну заробітну плату – зі 1600 гривень до 3200 гривень. Щоби захистити себе від таких несподіванок, місія МВФ ще у вересні чітко сказала, що розраховувати на наступний транш Україна зможе тільки після остаточного ухвалення Держбюджету на 2019 рік.

Якщо судити за словами прем’єр-міністра і голови ВРУ, вони хочуть до кінця листопада завершити бюджетний процес і ухвалити держбюджет як закон. Поспіх в бюджетному процесі, який спостерігається в цьому році, очевидно, пов’язаний тільки з тим, що уряду дуже потрібні транші МВФ, щоби закрити поточний фінансовий рік.

МВФ зараз змінив програму співпраці з Україною – на програму stand by, яка передбачає виділення нашій країні 3,9 мільярдів доларів на наступні 14 місяців. Який саме транш надійде в цьому році в разі своєчасного прийняття бюджету, на даний момент невідомо. Зараз від уряду і Міністерства фінансів найчастіше звучить сума близько 2 мільярдів доларів.

На що підуть гроші МВФ? Транші МВФ завжди йдуть приблизно в рівній пропорції: 50% Національному банку України на поповнення золотовалютних резервів і 50% уряду на рахунок Держказначейства для розв’язання найбільш гострих бюджетних проблем, і, як правило, гроші МВФ йдуть на погашення зовнішніх боргів.

Якщо говорити про можливі сценарії, то вони – такі.

Перший – якщо транш МВФ Україна отримає в цьому році.

Безумовно, одним траншем МВФ ключових проблем української економіки не вирішити. Однак ми отримаємо гарантію того, що соціальні статті – виплата пенсій і зарплат – будуть виконані.

За даними Держказначейства і Мінфіну, план надходжень до державного бюджету недовиконується приблизно на 2%, і, виходячи з цього, є проблеми з наповненням бюджету. Транш МВФ, половина якого піде уряду, як мінімум, прогарантує соціальні статті, які стоять в першій черзі на виплату.

Якщо транш МВФ не надійде в цьому році, буде високий ризик невиконання соціальних статей видатків бюджету, оскільки платежі з обслуговування державного боргу потрібно в обов’язковому порядку виконувати вчасно, інакше це призведе до стану дефолту державного бюджету. А напередодні виборів уряд навряд чи піде на такий крок. Тому, якщо не надійде новий транш, а держборг все одно потрібно буде обслуговувати, це поставить під загрозу виконання в якомусь обсязі соціальних статей.

Другий – якщо транш МВФ буде наданий Україні, але не в цьому році, а вже в 2019-му.

В цьому випадку уряду буде вкрай непросто закрити фінансовий рік і, очевидно, доведеться виходити на ринок запозичень – як внутрішніх державних запозичень через облігації внутрішніх державних позик (ОВДП), так і зовнішніх запозичень, проте в цьому випадку Україні доведеться виплачувати вищі відсотки.

Третій – якщо співпраця МВФ та України з якихось причин зірветься.

Судячи з процесів в Кабінеті Міністрів і ВРУ, а також з того, що коаліційна більшість в парламенті в один голос говорить про необхідність якнайшвидшого прийняття бюджету, песимістичний сценарій, який передбачає, що Україна не отримає траншу МВФ, на сьогоднішній день просто нереальний.

Тому є всі підстави очікувати грошей МВФ найближчим часом.

Джерело: Андрій Новак

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв