Олексій Дорошенко: Чому в Україні Black Friday не чорна, а злегка засмагла?

184
Глава Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко

У Black Friday в Україні вірять дві категорії людей: перша – це ті, хто вірить і в Діда Мороза, а друга – маркетологи. Чому в Україні Friday не чорна, а злегка засмагла?

Коли ми хочемо, щоби все у «нас» було так, як у «них», то забуваємо, що країни розвинених економік приходили до всього десятиліттями. Ми ж тільки кілька років тому почали говорити про день розпродажів. США, розпочавши традицію в XIX столітті, тільки в середині XX зробили її масовою. Саме високий рівень життя країни, гнучкі та стабільні умови роботи бізнесу є поясненням, чому в нашій країні секонд-хенд продається за ціною нового одягу провідних світових брендів.

Мета бізнесу на Black Friday – не зробити знижки якомога більшими, а заробити якомога більше. І коли за один місяць – з чорної п’ятниці і до Різдва – роздрібні продажі складають до 20% річних, то це призводить до збільшення прибутковості торгівлі. За дослідженнями Research & Branding Group, 8% українців не купували товари тривалого використання вже більше 5 років, а половина населення – понад рік. А якщо і купують, то в основному одяг і взуття. Якщо знижки мало позначаються на обсягах продажів, то чи можна розраховувати, що торгівля буде шокувати нас їхнім розміром?

Крім того, існують бухгалтерські та митні бар’єри. Імпортер не може продавати товар дешевше, ніж він його купив, інакше ще й заплатить податок на прибуток зі збитку. А митниця, маючи індикативні ціни, не дасть вам провезти в країну товар дешевше, ніж зазначено в електронній системі. Є ще валютний фактор. У грудні гривня традиційно дешевшає, імпортер може не встигнути купити валюту за курсом, який він закладав у ціну товару. А якщо порівнювати вартість грошей в Україні і за кордоном, то взагалі можна засумувати.

Захист прав споживачів, вірніше його відсутність, також сильно впливає на парність продавців. Якщо в країнах ЄС влаштувати трюк з підвищенням ціни і подальшим «розпродажем», то це б призвело до судових позовів і твердої позиції державних органів з величезним штрафом. У наших умовах кожен покупець виживає самостійно. Чесні знижки – також показник довгостроковості відносин продавця і покупця, тому що ошуканий покупець не прийде більше в магазин, в якому його обдурили. Але в нашій країні всі живуть днем ​​сьогоднішнім, вивіски магазинів змінюються, мережі приходять і йдуть.

Попри це з кожним роком розмір справжніх знижок зростає і буде продовжувати хоч повільно, але йти до захмарних сьогодні для нас 80%. Цьому сприяють і вимоги торгових центрів (як основних місць шопінгу) робити знижки у розмірах, що передбачені у договорах оренди. А якщо власник ТЦ або ТРЦ ще отримує і не фіксовану орендну плату, а відсоток від обігу, то у нього прямий інтерес збільшувати знижки і контролювати їхню прозорість.

Джерело: Олексій Дорошенко

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв