Олексій Дорошенко: Україна може заробляти на власному громадянстві

217
Глава Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко

Питання «чому в них вийшло, а у нас – ні» треба собі ставити постійно. І якщо не можеш знайти глибинних відповідей, то іноді можна брати вдалі напрацювання інших країн та запроваджувати в себе. Країни, які не входять до клубу найбагатших, знайшли нішу, яка надає деяким можливість залучати інвестиції не стабільною економікою та фінансовою системою, а тим, що цікавить іноземців – власним громадянством.

Ці країни світу створили особливі умови для надання іноземцям, які інвестують в їхню економіку, громадянства. Зазвичай, це називають продавати паспорт країни. Острівні держави, які довгий час заробляють на цьому, не вимагають перебування на своїй території, а іноземець отримує паспорт із яким він може переміщуватись по багатьом країнам, користуючись перевагами безвізу. Острівна карибська держава Сент-Кіттс і Невіс є професійним торговцем своїм громадянством, яке за рейтингом H&P Passport Index, у 2019 році дасть можливість подорожувати без віз, отримувати візу по прибутті або замовляти e-візу в 151 країні світу, тобто практично в 75% визнаних та частково визнаних держав. Вона може запропонувати лише свій паспорт для подорожей, оскільки все інше громадян інших країн в ній самій не цікавить. Сусідні острови Антигуа і Барбуда недалеко відстали від свого сусіда, надаючи можливість подорожувати без кордонів у 150 країн світу. У 2017 році Молдова ухвалила рішення про надання громадянства в обмін на інвестиції, орієнтуючись на карибські країни в питанні розміру інвестицій. Але Молдова поступається Україні в кількості країн, які можна відвідати без паспорта – 122 проти 128 в нас. За паспортом Японії, який знаходиться на першому місці рейтингу, можна подорожувати без кордонів 190 країнами світу, а того ж Кіпру, який посідає 16 сходинку – відвідати 173 держави.

Багато країн Європи також приваблюють власним громадянством тих, хто інвестує в їх економіку. Але якщо багатші в обмін пропонують лише від на проживання (ВНП), як Велика Британія, то країнам поменше приходиться пропонувати повноцінний паспорт громадянина. Великобританія завжди запрошувала до себе усіх багатіїв світу після того, як де-юре перестала бути колоніальною країною, і зараз це має назву інвестиційна віза. Деякі країни ЄС також пропонували громадянство в обмін на інвестиції. Найбільш відомою в нас країною є Кіпр, який є з 1991 року тихою гаванню для капіталів та їхніх власників із пострадянського простору. Але ще це роблять Мальта та Болгарія, а також у звітах Єврокомісії фігурує Греція. Португалія також надає іноземцям, які перебували на її території лише сім днів, посвідку на проживання. ПНП (посвідка на проживання, – ред.)продають 20 країн Євросоюзу з 28. Навіть Люксембург пропонує найбагатшим отримати своє місце в цій країні.

Для отримання громадянства Мальти, Болгарії або Кіпру необхідно інвестувати від €1 млн до €2 млн. Переважно обов’язковою є покупка нерухомості на визначену суму, але іноді держава розширює перелік галузей для інвестування, спрямовуючі їх у галузі, які потребують посиленого фінансування, наприклад, у покупку цінних паперів, як державних так і приватного сектора.

ПНП в країнах Євросоюзу коштує від €15 тис до €5 млн. Острівні карибські країни пропонують паспорт терміном на 5-10 років за внесення в державний фонд суми біля $180 тис. Молдова запропонувала тим, хто хоче стати громадянином країни, оплату у Фонд державних інвестицій €146 тис. Приблизно такі ж умови має запропонувати наша країна для тих, хто хоче бути громадянином України та інвестувати в неї. Але Україна може запропонувати інвесторам купівлю нерухомості, інвестиції в промисловість або покупку облігацій внутрішнього державної позики.

Успішність таких програм різна. Якщо Кіпр лише за три роки залучив €4,8 млрд, то Болгарія зацікавила за п’ять років лише 50 іноземців.

У цьому році Єврокомісія почала дії, направлені на те, щоби при наданні громадянства країн ЄС в обмін на інвестиції зробити більш ретельною перевірку походження капіталів для запобігання відмиванню грошей та корупції. Болгарія вже погодилась закрити програму через її невдачу, а Кіпр у минулу п’ятницю підтвердив та навіть розширив дію програми «золотих паспортів».

Усе це я пишу лише для того, щоби поставити питання: Чому Україна не переймає опит передових країн світу та Європи, зокрема для прискорення економічного зростання? На нашій шиї все більше затягується мотузка МВФ, приватні вітчизняні та іноземні інвестиції не йдуть, і багатьом здається, що виходу немає. Але варіантів багато, просто необхідно активно вчитися в тих, хто стимулює економіку своєї держави різними способами.

Україна може запропонувати іноземцям, які мають гроші, за рейтингом H&P Passport Index, безвізове перебування в 128 країнах світу, у тому числі в ЄС. Активна робота Міністерства закордонних справ говорить про те, що з кожним роком таких країн буде більше. В умовах, коли пропозиція зі сторони країн ЄС буде знижуватись у кількості та зростати вартість, попит на паспорти буде існувати. І він існує переважно для вихідців із країн Азії, а саме Китаю, Індії, В’єтнаму тощо. Азійські країни уважно вивчають Україну, розглядаючи її як східну браму Європи. Ті книжки про історію нашої країни, які ми видаємо тисячами екземплярів, у Китаї видаються мільйонними тиражами.

Україна може визначити пріоритетні галузі, які потребують інвестицій, наприклад, покупка державних цінних паперів – облігацій внутрішньої позики. За рахунок таких облігацій Україна зможе зменшити запозичення в Міжнародному валютному фонді та залежність від нього. Дохід від держоблігацій не обкладається податком на доходи фізосіб. А оскільки зараз відбувається лібералізація валютних операцій з боку НБУ, то така можливість може бути цікавою для азійських бізнесменів, які хочуть вести бізнес із Європою та потребують проміжного аеродрому.

Сьогодні отримати як громадянство України, так і ПНП іноземцям важко. У той же час юристи пропонують різні схеми, за якими його отримання значно спрощується. Для спрощення прийняття до громадянства не знадобиться змінювати велику кількість законодавчих актів, як це іноді трапляється. Це буде лише Закон «Про громадянство України» та пов’язані з ним нормативні акти, що робить можливість таких змін вірогідною та швидкою.

Дехто запитає: А як бути з подвійним громадянством, яке заборонено в Україні? Коли сотні тисяч громадян нашої країни мають подвійне, а й іноді потрійне громадянство, питання щодо доцільності бути тільки громадянином нашої країни зникає. Коли ми зробимо умови життя в нашій країні такими, що громадянство України буде почесним, то питання поступово зніметься для переважної частини громадян. А скільки з тих трудових мігрантів, які зараз працюють за кордоном, отримують посвідку на проживання та громадянство європейських країн? Їм відмовлятись від громадянства України або ми не хочемо втрачати з ними зв’язок? А що робити з тими, хто живе на непідконтрольних територіях і отримали паспорти там? Вони є громадянами нашої країни або втратили його? Тому, вирішивши питання економічного розвитку та соціального добробуту політичні питання, спричинені подвійним громадянством, вирішяться самі собою. А якщо Україна не стане заможною, то навіть єдине громадянство не допоможе країни залишитись повністю незалежною.

Джерело: Олексій Дорошенко

Коментарi

Коментарiв