Олексій Дорошенко: Про тіньову економіку України

188
Глава Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко

Міністерство економічного розвитку надало позитивну новину про зменшення частки тіньового сектора в Україні до найнижчого за 10 років рівня в 32%. Причинами цього вказуються реформи, спрямовані на підвищення доходів населення, демонополізація ринків і високий рівень ділової активності бізнесу. Це саме те, чого я, як голова Національної Ради економічного розвитку, і не помічаю в нашій країні. Тема оцінки рівня тіньового сектора в нашій країні вже давно назрівала, тому окреслю тенденції.

Рівень корупції, завдяки численним антикорупційним організаціям в Україні, та пов’язаний з цим збиток державного та місцевих бюджетів, є перебільшеним. З цими явищами пов’язана і тіньова економіка, яка має вже менші масштаби, ніж дехто уявляє. Гарний приклад – митниця, про боротьбу за прозорість якої в 2018 році писали й говорили майже всі. Влітку минулого року дійсно прикрутили більшість контрабанди, як імпортної, так і експортної. Це не означає, що її не має взагалі. На ній сидять потужні політики, тому цей монстр ще не знищений, але масштаби скоротилися в рази. Про це говорить весь бізнес: від дрібного до великого, підтверджують усі джерела в правоохоронних та державних органах. Якщо чорні схеми перейшли на сірі, а сірі відбілилися, то чому надходження від митних зборів лише падають? Проблема в тому, що падає обсяг внутрішнього ринку через падіння купівельної спроможності громадян країни, тому імпорту йде все менше, як білого, так і сірого. Крім того кількість громадян скорочується щороку через демографічні проблеми та виїзд за кордон трудових мігрантів. Значна частина цих людей в Україні працювала там, де добре платили. Але роботи не має, тому вони виїжджають. Зменшення нелегальних працюючих призводить до зменшення тіньового сектора.
Тому зменшення масштабів економіки та кількості населення в країні й привело до підвищення частки легального сектора економіки.
На думку спадає старий анекдот: В психлікарню приходить комісія, а пацієнти стрибають у басейн без води. На питання комісії один із них відповідає: «Вчимося плавати, оскільки якщо навчимося плавати, то воду обіцяли налити». До чого це? Нам би в країні води налити, оскільки пригати ми вже навчилися.

Джерело: Олексій Дорошенко 

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв