Віктор Лешик: Чи потрібні брехливі та жадібні люди в ідеальному цифровому світі?

163
Віктор Лешик, журналіст

Жменька пророцтва. Тисячоліттями релігія упорядковувала життя у людських спільнотах. За якихось два століття релігійно-магічні табу замінили державними законами і державним покаранням за їхнє порушення. Однак загальне виборче право людям біля керма держави не дозволяє бути вимогливими і послідовними – виборці виберуть інших. Але ж без підтримання порядку і законів, нас чекає хаос. Щоб не деградувати до монархії у пост-капіталістичному світі і зберегти видимість демократії, вирішили тягар поліцейщини перекласти на плечі цифрових технологій.

У Китаї зараз, зокрема, триває колосальний за своїми наслідками експеримент – десятки мільйонів відеокамер відслідковують поведінку громадян в окремих районах, з баз поліції, банків, соцслужб створюється картотека провин і порушень конкретного громадянина і за сукупністю усіх критеріїв виставляється соціальний рейтинг. Уже зараз ( а не в футуро-серіалі «Чорне дзеркало») людям із низьким рейтингом відмовляють в обслуговуванні на швидкісних поїздах, знімають з авіарейсів, на дають паркуватися біля соціально важливих споруд. З 2020 року цю практику китайці планують розповсюдити на всю країну. При цьому в Китаї немає досі загального рівного виборчого права. А знеособлена деполітизована технологія контролю за населенням впроваджується. Вона з легкістю може бути перенесена на всі інші країни, у тому числі з усталеною демократією.

Політикам вигідно перекласти конфліктну роботу на штучний інтелект. Так поступово те, чого боявся покійний радіофизік Стів Гокінґ, і попереджають Білл Ґейтс та Ілон Маск, стає реальністю. Люди добровільно віддають владу машинам. І переконаний, багатьом це сьогодні подобається. Єдине – варто замислитись, а чи потрібні ми, недосконалі, заздрісні, агресивні, непослідовні, імпульсивно-емоційні, брехливі, жадібні істоти, чи потрібні ми будемо в ідеальному цифровому світі?

Джерело: Віктор Лешик

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв