Олексій Дорошенко: Плюси і мінуси блокади ОРДЛО

141
Глава Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко

Учора представник України в Мінську Леонід Кучма озвучив пропозицію щодо припинення економічної блокади окупованих територій Донецької та Луганської областей. Два роки тому ми припинили торгівлю з ОРДЛО.

Розберемо плюси та мінуси цієї події та її наслідки. Коли європейські мореплавці відкривали нові землі, то завжди міняли намиста на золото. Умовне золото на умовне намисто. За рахунок такої нерівної торгівлі європейці та їхні країни багатіли, а інший світ ставав колонією. Нерівна торгівля та військова сила йшли рука об руку. У сучасному світі війна – це крайній варіант вирішення питання. А от економічні методі війни, включаючи торгівельні війни, були відшліфовані та опрацьовані до досконалості. Україна також є політично залежною країною через економічну слабкість. У сучасному світі ми не знайдемо прикладів сильних економік демократичних країн, які політично слабкі на міжнародній арені. От економічно слабкі держави завжди пасуть задніх у військовій могутності, за виключенням поодиноких випадків, і завжди політично залежні. І демократія там не водиться.

Баланс поставок до ОРДЛО був вочевидь вигідним для України: вони нам сировину (золото), а ми їм намиста (переважно продукти харчування, алкоголь і безалкогольні напої). Ринки збуту українських продуктів є невеликими, але це продукція з непоганою доданої вартістю на відміну від угілля. Чи перестали ми купувати теж саме вугілля? Звісно ні! Ми тепер купуємо його в Росії, по-перше, торгуючи вже з окупантом, а по-друге, поповнюючи його державний бюджет податками з енергоресурсів. Хто втратив від цього? Лише українська держава та її громадяни.

Питання торгівлі під час війни є складним. Але коли ти отримуєш перевагу перед своїм ворогом під час товарного обміну, то це наближає нас до повернення окупованих територій. Тому заробляти на цьому питанні політичний капітал деякими «політиками» можливо. Але краще заробляти гроші, які будуть йти на укріплення армії та на людей, які не мають сьогодні надії та не бачать виходу зі скрути.

Що можна сказати хлопцям, які воюють на Сході? Те, що їх достойне матеріальне забезпечення залежить від стану справ в бюджеті, нове озброєння на лінії фронту можливе лише при достатньому фінансуванні, а НАТО нам відкриє двері, лише коли ми станемо дорослішими, у тому числі фінансово.

Що стосується Президента України Петра Порошенка, то його критика вчорашньої пропозиції є недоречною, оскільки він, як мудра в цьому питанні людина, до останнього не погоджувався з блокадою. Але поступився. Тому місце сидіння не повинно впливати на точку зору, якщо час не змінив ситуацію. Але ця торгівля дуже вигідна для України та дасть можливість додати від 0,2 до 0,5% зростання ВВП за перший рік обмежених економічних стосунків. Вони повинні бути саме обмеженими та проходити під повним і посиленим контролем. Україна повинна визначити перелік того, що ми маємо право продавати, і перелік того, що купувати. Тобто це не можуть бути вільні економічні відносини. Лише стратегічні товари з окупованої території та продукти з товарами широкого вжитку туди. Здоровий глузд помножений на зростання доходів громадян повинен перемогти.

Джерело: Олексій Дорошенко

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв