FactCheck спіймав на брехні про ціну газу нардепа від «БПП»

182
Експерти FactCheck перевірили на правдивість заяву народного депутата України від «БПП» Івана Винника про те, що ціна російського газу згідно контрактом Тимошенко-Путіна 2009 року сьогодні становила б 10 000 гривень.

Нагадаємо, нещодавно в ефірі одного з українських телеканалів Винник зробив неоднозначну заяву щодо вартості газу: «Якщо б зараз працювали по Путінсько-Тимошенківському контракту по газу… то зараз газ би коштував 10 000 гривень.  Це хто завгодно може порахувати по тій формулі».
Експерти FactCheck з’ясували, що ці слова є брехнею. Отож, вартість імпортованого до України російського газу відповідно до формули з контракту Тимошенко-Путіна від 2009 року становила би станом на сьогодні не більше 5 496 гривень за тисячу кубометрів (без податків і зборів на 1 липня 2016 року).
Також зазначено, що порахувати точну ціну палива згідно з формулою можуть лише фахівці, які мають доступ до платної інформації, що є недоступною для пересічних громадян.
Експерти зробили власні розрахунки орієнтовної вартості газу для населення на липень цього року за умов, якби вона і нині визначалась відповідно до контракту 2009 року. Зазначено, що Європейська комісія на періодичній основі оприлюднює інформацію про ціни на різні види нафтопродуктів у країнах ЄС.
«Від цін у контракті Тимошенко-Путіна інформація ЄК різниться наступними факторами:  
– тим, що відображають ціни, усереднені по країнам ЄС, а не в конкретній точці постачання Cargoes FOB Med. Basis Italy;
– тим, що подані в євро, а не доларах США;
– тим, що відображають не ціни запропонованих виробниками нафтопродуктів, а ціни для кінцевих споживачів, а отже, вони включають як мінімум транспортні видатки та премію постачальників і посередників».
Фахівці порівняли ціни виробників на газойль і мазут, подані у ціновому звіті компанії Platt’s за вересень 2015 року й оприлюднені ЄК за цей же період. Вдалося встановити, що вони різняться приблизно в 1,17 разів по газойлю і в 1,51 рази по мазуту.
Видання підкреслює, що Єврокомісія надає інформацію про ціни на нафтопродукти разом із податками й ціни, очищені від них – у поточному аналізі використано саме безподаткові ціни на газойль і мазут.

Коментарi

Коментарiв