Експерт розкритикував українську систему субсидій

217
Експерт у галузі економіки Андрій Новак зауважив, що українська система субсидій є лише прямим перекачуванням коштів із державного бюджету до гаманців монополістів, які постачають газ, електроенергію і надають комунальні послуги.

На думку Новака, передбаченої державним бюджетом суми розміром у 40 мільярдів гривень може не вистачити для допомоги українським родинам, які її потребують.
«Ця сума розраховувалася для іншої кількості тих, хто подав заяву на таку допомогу, – трохи більше 5 мільйонів українців. Але через черговий етап підвищення цін на енергоносії і житлово-комунальні послуги, за різними прогнозами, кількість таких сімей може збільшитися до 9 мільйонів. Тобто суму на субсидії потрібно буде суттєво збільшувати. Як мінімум – у півтора рази», – наголосив експерт.
За його словами, збільшення витрат на виплати субсидій призведе до скорочення інших статей держбюджету. Наприклад, не будуть активно підвищувати соціальні платежі, уріжуть витрати на капітальне будівництво чи ремонт житлово-комунального фонду тощо.
Фахівець також висловив упевненість у тому, що для того, аби зменшити кількість субсидій, необхідно принаймні індексувати на показник інфляції соціальні платежі – в такому разі домогосподарства зможуть оплачувати такі високі комунальні тарифи.
Проте, як підкреслив Новак, практично зробити це швидко неможливо, оскільки індексувати потрібно було поступово ще протягом 2014-2015 років.
«Уряд Арсенія Яценюка, як відомо, обрав так звану політику «затягування поясів» – тобто заморожування соціальних платежів. Але ціни при цьому були, звичайно, не «заморожені», а росли високими темпами. І зараз ми опинилися в ситуації, коли переважна більшість сімей не може оплатити нові тарифи на енергоносії і послуги ЖКГ. Тому виникла потреба в механізмі субсидій, який мало що допомагає. Адже це тільки частково покриває ріст цін на комуналку. А ціни ж підвищилися на всі товари і послуги. Тому маємо внаслідок різке падіння реальних доходів, рівня життя переважної більшості українських громадян», – підсумував у коментарі 24 економіст.

Коментарi

Коментарiв