Експерти пояснили, чим для українців загрожує підвищення «мінімалки»

226
У рамках проекту «Ціна держави», що реалізується центром соціально-економічних досліджень CASE Україна, експерти проаналізували ризики від підвищення мінімальної заробітної плати до 3200 гривень, обіцяного Кабінетом Міністрів.

Експерти дали відповіді на 7 незручних питань про стрімке підвищення «мінімалки»:
1. Яким буде вплив нової «мінімалки» на доходи? Не так вже і багато досліджень, що вивчають ефект підвищення мінімальної заробітної плати на розподіл зарплат в економіці. Інформація на мікрорівні для Угорщини показала, що 1% підвищення мінімальної заробітної плати призвело до збільшення загальної заробітної плати лише на 0.04%. Для Румунії взагалі результат був негативним. Автори дослідження зауважили, що відмінності в оцінках, імовірно, демонструють не тільки різні методології, але й конкретні обставини, такі як частка робітників, що отримує мінімальну заробітну плату.
 
2. Яким буде вплив підвищення «мінімалки» на безробіття? В Естонії 10% мінімальної зарплати зменшує зайнятість на 0.4-0.66% для робітників із низькими зарплатами, в той час як вплив на інші групи незначний. В Угорщині, зростання мінімальної зарплати в 2001 році на 57% скоротило зайнятість в невеликих фірмах майже на 4%, і особливо мало сильний негативний ефект у віддалених районах. В Польщі ймовірність безробіття для низькооплачуваного працівника зросла на 11.5 в.п. Останнє дослідження МВФ для країн з центральної та східної Європи стверджує, що підвищення мінімальної зарплати на 10% збільшує безробіття на 0.4% із більшим ефектом для експортних галузей.
3. Яким буде ефект від підвищення «мінімалки» в експортних галузях?
Підприємства, які реалізують продукцію на внутрішньому ринку можуть перекласти додаткові затрати від підвищення «мінімалки» на внутрішнього споживача, користуючись низькою конкуренцію на внутрішньому ринку. Для експортерів ситуація гірша, оскільки вони не мають впливу на ціни на міжнародних ринках і будуть змушені, скоріш за все, оптимізувати свої витрати у тому числі і через скорочення працівників.
4. Якою буде відповідь бізнесу на підвищення «мінімалки»?
У відповідь на підвищення затрат викликаних зростанням мінімальної зарплати бізнес має безліч варіантів та їх комбінацій. Їх неповний перелік включає:
a) Підвищити мінімальну зарплату на папері та скоротити додаткові до зарплати бонуси (соціальний пакет);
b) Сплачувати податки за рахунок частини зарплати, що виплачується «в конверті», тим самим скоротивши «реальний» дохід працівника;
c) Підвищити мінімальну зарплату за рахунок зменшення інвестиційних витрат:
d) Підвищити мінімальну зарплату за рахунок прибутків;
e) Чесно заплатити податки та перекласти додаткову вартість цих податків на ціну своєї продукції;
f) Підвищити «мінімалку» та звільнити працівників;
g) Підвищити «мінімалку» і наймати неофіційно
Яку комбінацію з цих варіантів буде обирати бізнес – ніхто не знає.
5. Якою буде інфляція?
Однією із потенційних реакцій бізнесу на підвищення «мінімалки» може бути перекладання додаткових витрат на споживачів. Яка частина підприємств буде вести себе саме таким чином? Який масштаб цінового тиску можна очікувати?
6. А що каже МВФ?
МВФ не любить несподіванок. Та й бюджет поточного року вже погоджувався без стрімких змін соціальних стандартів. Чи є вже реакція Фонду? Чи може ми вже самодостатні і на кредити не розраховуємо?
7. Що наступне після «мінімалки»?
Наразі уряд прив‘язує мінімальну зарплату до «фактичного» розміру прожиткового мінімуму. Уряд стверджує, що підвищення мінімальної зарплати не потягне за собою ріст соціальних виплат. Однак з точки зору політика спокусливим виглядає подальше підвищення законодавчо встановленого прожиткового мінімуму (який визначає низку соціальних виплат) до його фактичного значення. Чи стане політичної волі щоб дійсно сказати «ні» корекції інших соціальних показників?

Коментарi

Коментарiв