Аслунд: МВФ не вірить у плани української влади щодо боротьби з корупцією

240
Шведський економіст, старший науковий співробітник Atlantic Council Андерс Аслунд проаналізував відмову МВФ від надання чергового кредитного траншу Україні.

Аслунд нагадав, що з третього до 17 листопада 2016 року місія Міжнародного валютного фонду працювала в Україні. Вітчизняна влада сподівалася почути позитивне рішення про надання країні чергового траншу в рамках чотирирічної програми фінансової допомоги на загальну суму 17,5 мільярда, з яких Україна вже отримала 7,7 мільярда. Щоправда, представники МВФ сказали «ні».
«Фонд зазвичай дипломатичний у своїх заявах, однак цього разу риторика після закінчення місії звучала незвично суворо. «Місія провела конструктивні дискусії з владою щодо всіх кроків, необхідних для завершення третього оцінювання. Незважаючи на досягнутий прогрес, керівництву країни знадобиться більше часу на впровадження політики забезпечення середньострокової фіскальної стабільності, включно з прийняттям бюджету на 2017 рік, відповідного цілям програми. Дискусії з цих питань триватимуть», − наголосив економіст, додавши, що це означає великий масив роботи попереду.
Він зауважив, що цього року Україна вже не отримає фінансування від МВФ, але важливіше, що Фонд навіть не натякає, коли це планує зробити. 
Фахівець наголосив, що нині МВФ звернув увагу на низку проблем. Зокрема, Фонд закликає українську владу «прискорити реформування великого та неефективного сектора держпідприємств, поліпшити бізнес-клімат, а також активізувати боротьбу з корупцією для залучення інвестицій та підвищення потенціалу економіки». 
«Фонд тривожить невдача української влади у боротьбі з корупцією на держпідприємствах і рейдерськими захопленнями. У підсумковому документі про це не йдеться, але головне занепокоєння полягає і в тому, що Україна так і не легалізувала продаж сільськогосподарських земель. Це найбільше доступне джерело економічного зростання, яким держава не зуміла скористатися», − цитує НВ Аслунда. 
 
Крім того, він нагадав про іншу вимогу МВФ – пенсійну реформу з метою скорочення великого структурного дефіциту Пенсійного фонду. Експерт зазначив, що це важлива довгострокова реформа, і державі час її розпочати.
«І, зрозуміло, головний привід для побоювань – корупція. Завжди дипломатичний МВФ у цьому питанні несподівано різкий: «Особливо рішучі кроки мають бути зроблені у сфері боротьби з корупцією, яка залишається найчастіше згадуваною перешкодою ведення бізнесу в Україні. Попри прогрес у створенні нових інституцій, включно з Національним антикорупційним бюро України, та публікацію декларацій високопосадовців, серйозних результатів у кримінальному переслідуванні та покаранні корупціонерів, а також повернення коштів ще треба досягти», – запевнив економіст.
За його словами, ця цитата показує, що МВФ не вірить у плани української влади щодо боротьби з корупцією. 
У підсумку він наголосив, що Фонд дає зрозуміти, що не братиме участі у грі, якщо українська влада не візьметься за корупцію серйозно. «Країні потрібні нові кошти від МВФ для виплати зовнішніх боргів, тому остання місія свідчить про сумний програш офіційного Києва».
«Якщо Україна зможе встановити верховенство права і гарантувати права власності, країна перетвориться на економічно успішну державу. У цифрах успіх має такий вигляд: зростання економіки на 6-8% на рік замість очікуваних на сьогодні 2-3%, за яких Україна залишиться однією з найбідніших країн Європи», – підсумував Аслунд.

Коментарi

Коментарiв