Експерти спрогнозували, які сюрпризи економіка готує українцям 2017 року

168
Низка економістів зауважили, що перспективи української економіки на наступний рік райдужними не виглядають. Щоправда, є кілька факторів, які цілком зможуть витягнути її з ями.

Керуючий партнер компанії Capital Times Ерік Найман спрогнозував для української економіки темпи зростання ВВП на рівні 2%, інфляція за підсумками року 11%: «Однозначно інфляції 8-9%, яка закладається в бюджет, ми не очікуємо».
Фахівець зауважив, що ціни на нафту зросли. У січні вони тільки дійдуть до заправок, до реальної економіки, і поширюватимуться далі, на так звану споживчу інфляцію. До того ж, у країні серйозно ростуть зараз ціни в промисловості, теж від інфляції витрат, чого не було в 2015 році і першому півріччі 2016 року. 2017 року інфляція витрат серйозно наздожене споживчу інфляцію, і буде знизу «підпирати».
Щоправда, як підкреслив Найман, більш висока інфляція дасть до 20 мільярдів гривень додаткових надходжень до держбюджету. Це може дещо компенсувати ті занадто оптимістичні розрахунки, які зараз закладаються Міністерством фінанснів до державного бюджету.
За його словами, валютні резерви не зміняться, залишившись на рівні 15 мільярдів доларів, оскільки будуть уже активно проявлятися два фактори: зростаючі виплати за зовнішніми боргами та погіршення торгового сальдо. Позитивний ефект від триразової девальвації вже зійшов нанівець. У нас вже зараз дефіцит бюджету, зовнішньої торгівлі.
«Нацбанк закладає 17 мільярдів. Плюс два мільярди – це дуже оптимістично. Ще не я не бачу, звідки вони візьмуть ці два мільярди», – підкреслив у коментарі 24 експерт. 
Також він спрогнозував, що на завершення наступного року ринковий курс національної валюти становитиме29,3 гривні за долар. При цьому, за словами Наймана, буде поступово збільшуватися різниця між офіційним курсом і ринковим.
 
Крім того, економісти хвилюються, яким чином буде фінансуватися наступного року дефіцит державного бюджету.
«Програма співпраці з МВФ знаходиться в зоні серйозного ризику. І буде вона знаходитися в такому пасивному стані як мінімум перше півріччя 2017 року. Це вкрай ускладнить задачу обслуговування наших боргів і виплати за цими боргами», − стверджує наголосив виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.
Очільник фонду наголосив,що наступного року ми повинні як мінімум 1,6 мільярда доларів віддати у вигляді відсотків і ще 1 мільярд повернути МВФ. Плюс ще один мільярд доларів, який ми повинні повернути за обслуговування реструктуризованих український європейських бондів, які, до речі, у Фонді Блейзера вважають вкрай неякісно реструктуризованими колишнім складом Міністерства фінансів України. 
Таким чином, як пояснили економісти, отримуємо вже 3,6 мільярда доларів. Якщо додати туди ще можливий дефіцит рахунку поточних операцій, який мінімально оцінюють на наступний рік в районі 1,5 мільярда доларів, це означає, що мінімальна потреба в кредитуванні на наступний рік для України знаходиться в межах близько 5 мільярдів доларів. 
Фахівці стверджують, що без них підтримувати фінансову стабільність в країні буде вкрай складно. Альтернативою може бути вилучення частини грошей із золотовалютних резервів, які зараз складають 15,3 мільярда доларів, що ніби й нормально, і покриває 3-місячний імпорт, але ризики їх обміління актуалізуються зараз і протягом наступного року, у міру того, що не буде продовжена програма співпраці з МВФ.
«Якщо немає цієї співпраці – немає і ніякого додаткового «закачування» валюти в країну – ні від європейських структур, ні від Світового банку. І немає кредитних гарантій від Міністерства фінансів США, де Україна успішно позичала три рази по одному мільярду доларів і потім могла розміщувати свої власні європейські бонди на зовнішніх ринках запозичення капіталу під 1,7%. Чи не тому, що Україна така хороша, а тому, що за нею стояли гарантії Мінфіну США», − пояснив Устенко. 
За його словами, на цьому тлі єдиною альтернативою для Міністерства фінансів є вихід на зовнішні ринки запозичення капіталу. Проте спробу міністра фінансів протестувати зовнішні ринки запозичення капіталу очільник Фонду Блейзера назвав «вкрай сумною практикою», яка дасть можливість накопичити ще додатковий борг, причому борг дорогий – вартість його обслуговування за новими розміщеннями буде мінімально на рівні 8% річних, в порівнянні з 3%, які ми отримуємо зараз, при співпраці з МВФ. 
Крім того, Устенко попередив про серйозні ризик для бюджету на наступний рік. Основні – це доходи, які очікують від приватизації. З огляду на, що план по приватизації цього року виконано менш, ніж на 1%, це дає серйозні сумніви очікувати 17,5 мільярда гривень до дохідної частини держбюджету 2017 року.
«Ми ставимо під великий сумнів цифру, яку Україна спробує отримати від повернення «скарбів» попередньої влади. Якщо ці гроші не отримають, дефіцит держбюджету розшириться додатково на 4%», − підкреслив економіст.
Як він запевнив, єдиний фактор, який зможе забезпечувати зростання наступного року – це наші зовнішні ринки. Це традиційна українська модель зростання за рахунок зростаючого експорту. На його думку, зовнішні ринки в наступному році для нас будуть відносно сприятливими, що непогано в короткостроковій перспективі, але погано в середньо- і довгостроковій перспективі. 

Коментарi

Коментарiв