«ПриватБанк» виводив мільярди доларів в офшори – ІноЗМІ

209
Журналіст Ґрехем Стек у статті для Business New Europeрозкрив деталі так званої «Альпійської схеми», за допомогою якої «ПриватБанк» вивів в офшори близько 1,45 мільярда доларів.

У статті ідеться про те, що у січні 2014 року «ПриватБанк» розмістив 7,6 мільярда гривень (тоді приблизно 760 мільйонів євро) на кореспондентських рахунках маленького австрійського банку Winter і 4 мільярда гривень (близько 400 мільйонів євро) у люксембурґському East-WestUnited. Щоправда, уже у липні 2016 року цих коштів на рахунках не було.
Стек наголосив, що вищезазначені банки – два з чотирьох нішових Альпійських банків, що спеціалізуються у східноєвропейському бізнесі. Тут на кореспондентських рахунках «ПриватБанк» почав розміщувати мільярди ще 2011 року.
За словами журналіста, схема виведення грошей з України виглядає так: українські банки розміщують кошти на депозитах Альпійських банків, після чого власники українського банку отримують кредит у європейського банку під заставу коштів на кореспондентському рахунку у європейському банку.
Частину цього кредиту українські власники використовують для рекапіталізації власної фінансової установи, а частину виводять у офшори, після чого європейський банк забирав заставу у вигляді коштів з кореспондентського рахунку українського банку.
Як підкреслив Стек, у разі втрати українським банком ліцензії кошти на кореспондентських рахунках автоматично йшли європейському банку на погашення кредиту.
Крім того, відповідно до статті, схему використовував не лише «ПриватБанк», а й інші українські неплатоспроможні банки, яких нараховується близько 10. Наприклад, за подібною схемою «Дельта Банк» вивів близько 0,5 мільярда доларів.
Після того, як 2014 року Національний банк України почав очищення банківського сектора та сотні українських банків припинили свою діяльність, виявилося, що ця схема є загрозою для економіки України. Тим не менше, у цей час Альпійські банки переписали на свої рахунки кошти, які вони забирали під заставу, і це було відповідно до закону через кредитні зобов’язання.
У квітні НБУ офіційно заборонив українським банкам мати фінансові стосунки з будь-яким з Альпійських банків, враховуючи Winter і East-West, оскільки, як наголошується, «ці операції мають підвищений ризик».

Коментарi

Коментарiв