Економіст: Чи необхідно українцям панічно скуповувати валюту?

267
Спеціаліст інвестиційної компанії Dragon Capital Сергій Фурса пояснив, чи слід скуповувати валюту на тлі стрімкого наближення курсу долара до позначки у 30 гривень. 

«Дежа вю. Саме таке відчуття виникає, коли стикаєшся з ситуацією на валютному ринку України. Знову січень. І знову курс робить досить різкий, але не смертельний, рух. І знову весь Інтернет наповнився апокаліптичними прогнозами. Уже дістають із загашників прогнози «курс по 50» й інші атрибути повної зради», − зауважив фахівець. 
Він констатував, що міжбанківський ринок до кінця другого тижня 2017 року, «а саме в п’ятницю 13-го, та ще й супроводжувану повним місяцем», підійшов до позначки 27,8. Чорний ринок, вулиця, курс уже добіг до 29 гривень за долар. 
«Магічна цифра в 30 гривень вже зовсім близько. Знову бабусі проклинають НБУ. Знову в чергах стоять охочі купити долар подорожче. Те ж саме сталося рік тому, в січні 2016 року. Тоді курс злетів з 25 до 27 гривень за долар, де пробув пару місяців, після чого відійшов навіть нижче стартових позицій», − нагадав у статті для Еспресо Фурса.
Він підкреслив, що минулого січня підставою були політична криза і затримка траншу МВФ, цього року – націоналізація «ПриватБанку» і його докапіталізація. 
«Але це все тло, на якому курс змінювався. А що ж його підштовхнуло, що було спільного між січнем 2016-го і січнем 2017 року? Як би це не банально звучало, але перед ними йшов грудень. Дуже щедрий місяць для українського уряду. Коли Мінфін відкриває скриньку з золотом і починає платити», − пояснив економіст, додавши, що грудневі виплати удвічі перевершують стандартний місячний показник. Відповідно, усе це відбувається на тлі об’єктивно затухаючої на новорічні свята ділової активності.
«Виникає дисбаланс між попитом і пропозицією, надлишок гривні і як результат, активний стрибок курсу. Цього року все повторилося з точністю до дрібниць. У банківську систему влилось у 2 рази більше грошей, ніж зазвичай», − стверджує експерт. 
Крім того, експортери отримали подвійне повернення ПДВ, що зробило їх потребу в гривні мінімальною. Замість продажу валютної виручки на міжбанку вони частково купили валютні держоблігації, частково просто притримали продаж.
« А покупка, попит на долари, нікуди не ділися. Ось і трапився черговий різкий стрибок курсу», − зазначив Фурса. 
На його думку, пізніше знову повторить динаміка минулого року, коли баланс на ринку відновиться. Більше того, це може трапиться раніше, ніж рік тому, саме з огляду на сприятливішу фундаментальну ситуацію, не отримавши підживлення від чергового ліквідного шоку, курс відіграє назад.
«Безумовно, до середніх показників минулого року, рівня 25-26 гривень за долар він не повернеться. Але рівень міжбанку в 27 гривень за долар легко може бути середнім для року. Що і прогнозували в НБУ і більшість банків. Волатильність залишиться. Але девальвація гривні в межах інфляції, яку прогнозують трохи вище 8%, вбачається цілком реальним прогнозом на кінець року», − пояснив представник Dragon Capital. 
Так, за його словами, «бігаючи з долара в гривню і назад» можна тільки втратити, продаючи на дні і купуючи на піку. У середньому ж, при девальвації за рік у межах 10%, ставка по гривневих депозитах цілком здатна перекрити вам девальвацію національної валюти. 

Коментарi

Коментарiв