Фестиваль паніки і істерики, або Долар по 30: до чого готуватися українцям

237
Виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна Дмитро Боярчук пояснив, що нині відбувається з гривнею і до чого на цьому тлі готуватися українцям. 

«Долар по 30: фєстіваль панікі та істєрікі. Почну з того, що гривня повинна девальвувати. Це її нормальний стан. Допоки наша конкурентоздатність «хворіє», а інвестиції обходять нас стороною – це буде відбуватись постійно», – запевнив у своєму Facebook економіст.
Як він зауважив, у кожного процесу, у тому числі і девальвації, є свої розумні межі. Так, з огляду на це, він розповів про низку аспектів.
Зокрема, ідеться про відновлення експорту – протягом останніх місяців ситуація на зовнішньому ринку для нас складається досить непогано. Починаючи з літа ресурсні ціни з невеликими коливаннями йдуть вверх. Наша валютна виручка теж поволі нарощувалась. Ні у грудні, ні у січні ніякого розвороту поки не було. 
Крім того, фахівець підкреслив, що дефіцит рахунку поточних операцій нині невеликий: «На відміну від 2013 року у нас немає шаленого девальваційного потенціалу, який може «зірвати гайки». 
Щодо поточних коливань на валютному ринку, то, за словами Боярчука, вони мають монетарні причини – одноразове масштабне вприскування гривні в економічну систему на фоні нервової ситуації навколо націоналізації «ПриватБанку».
«Ситуація початку 2017 року є повторенням стрибка гривні минулого року, коли накопичувались масштабні залишки на рахунках держказначейства і за короткий період великі обсяги гривні опинились в економіці. Єдина відмінність – цього року маємо фактор «ПриватБанку», – пояснив експерт. 
Таким чином, за його словами, можна зробити наступні висновки: 
1) Траєкторія обмінного курсу, скоріш за все, буде подібна до минулорічної – стрибок і потім повернення до нижчих рівнів;
2) Передумов для «обвальної» девальвації немає – прогноз CASE Україна – UAH 30/USD на кінець року і близько UAH 28.5/USD в середньому за рік;
3) «НБУ та Мінфіну час вже задуматись, що просте планування видатків бюджету (у тому числі і за рахунок напівемісійних «прибутків» НБУ) рятує від штучної девальвації – пам’ятаєте, прості речі рятують життя».

Коментарi

Коментарiв