Економіст: Нацбанк знайшов чергову відмовку для виправдання падіння гривні

244
Очільник Комітету економістів України Андрій Новак розповів, що нині неможливо спрогнозувати курс гривні, оскільки для цього немає бази прогнозування. Зокрема, відсутня курсова стратегія від НБУ та уряду. 

За словами Новака, те, що Національний банк України називає стратегією так званого «плаваючого курсу», насправді є відмовою від стратегії, самоусуненням як НБУ, так і уряду від курсової політики. 
«У періоди кризи «плаваючий курс» означає постійне падіння. Для цього й існують державні інституції – Національний банк і уряд: у кризові періоди вони мають забезпечувати стабільність національної грошової одиниці», – підкреслив у своєму Facebook експерт.
Він пояснив, що девальвація спричиняє ланцюгову реакцію поганих економічних подій. 
«Без грошової стратегії можемо спиратися лише на прогноз курсу, який закладено в державному бюджеті на 2017 рік, а це – 27,2. Але це дуже умовний орієнтир, який міг би бути реалістичним за відповідної курсової стратегії. Якщо ж надалі діятиме принцип «плаваючого курсу», то не виключено, що девальвація триватиме й 2017 року», – стверджує фахівець.
Коментуючи заяву НБУ про те, що стабільність курсу національної валюти пов’язана з траншем від МВФ, економіст запевнив, що це – лише чергова відмовка, виправдання девальвації гривні. 
«Із часу відновлення співпраці з МВФ 2014 року в нас було досить багато траншів. Проте за весь цей час не було жодного зв’язку між надходженням траншів і стабілізацією курсу гривні, яка все одно девальвувала. Усі уже чекають, коли ж нарешті голова НБУ пояснить девальвацію гривні тим, що в нас епідемія грипу, наприклад», – зауважив очільник Комітету економістів, додавши, що нині уже не 2013 рік, коли були величезні валютні дисбаланси, мінусове сальдо з торгівлі – мінус 13 мільярдів гривень. 
Він нагадав, що станом на середину 2014 року золотовалютних резервів було лише 5,5 мільярда, зараз їх – 15,5 мільярда. 
«Нині жодних критичних дисбалансів немає. Плюс ми регулярно отримуємо зовнішню фінансову допомогу з різних джерел, не лише від МВФ. За таких умов уряд із Нацбанком могли б спокійно забезпечити стабільність гривні», – наголосив Новак. 
На цьому тлі він зауважив, що чинний уряд, як і попередній, обрав найлегшу стежинку – шляхом девальвації отримують інфляційний ефект. 
«Виконують два завдання. Перше – наповнення державного й місцевих бюджетів (про що як попередній, так і чинний уряд дуже голосно звітують). Друге завдання – паралельно задовольнити апетити наших знаменитих експортерів. Вони ж – головні фінансово-промислові групи, ключові власники парламентських політичних сил і топових політиків», – підсумував фахівець.

Коментарi

Коментарiв