Експерти пояснили причини рекордного стрибка бідності серед українців

216
Низка провідних експертів пояснили, чому навіть на тлі позитивного для економіки минулого року українці стали біднішими самих себе зразка 2013 року.

Протягом останніх років українська економіка показали рекордні показники падіння. Якщо три роки тому обсяг ВВП країни становив близько 180 мільярдів доларів, а за результатами 2016 року цей показник скоротився удвічі. 

Інфляція за цей період ставала однією з найбільших у світі, а українці зубожіли навіть щодо самих себе трирічної давності. Продовольчі товари дорожчають в рази, а зарплати на тлі девальвації все тих же 2014-2015 років знецінилися.

У коментарі для НВ Бізнес провідні українські експерти пояснили основні причини такої ситуації. 

За словами почесного президента Київської школи економіки Тимофія Милованова, основних причин падіння рівня життя кілька: втрати економічних потужностей на Сході, а також анексія Криму, зміна (падіння) світових цін на сировинні товари, що експортуються Україною, війна і пов’язана з нею загальна нестабільність і закриття або переформатування ринків. 

На думку фахівця, для відновлення економіки потрібні – розвиток інфраструктури, фінансова лібералізація, захист прав власності, хороші суди, і більш спокійний політичний процес, коли політики не намагаються постійно вирішувати бізнесові питання.

Як підкреслив виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко, у 2014-2015 роках ми спостерігали падіння економіки, яке в цілому за ці два роки склало 17,5%. Насилу було відіграно 1,5% 2016 року. 

За його словами, дуже серйозно на рівень життя населення вплинув фактор падіння українського експорту. 

«Якби проводилися структурні реформи в країні, такого колосального падіння не було б. Реформи були млявими, тому економіка не могла працювати інакше. Свідченням неякісного бізнес-клімату в країні є приплив інвестицій в країну в 2016 році, який склав всього 3,4 мільярда доларів. При цьому реальний сектор економіки отримав не більше 1 мільярда, решту рекапіталізація банків», – пояснив фахівець. 

Фінансовий аналітик РА Експерт-Рейтинг Віталій Шапран наголосив, що протягом 2010-2013 років в економіці накопичилися великі дисбаланси, які потрібно було ліквідувати, це насамперед стримування курсу гривні штучними методами. 

Так, за 2014-2015 роки з країни вивезли приблизно 15-16 мільярдів, це якраз були майже всі наші чисті золотовалютні резерви, якими можна було б утримувати курс. 

«Через діряву систему валютного контролю капітал вивозили як представники старої, так і нової еліти. У результаті, ми опинилися в ситуації, коли курс було стримувати не ніж, пікова девальвація запустила кризу в банківському секторі, що вдарила по реальному сектору економіки і все це пекло відбувалося на тлі дуже несприятливої ситуації на ринках сировини і закриття Росією своїх ринків», – стверджує фінансист. 

За словами виконавчого директора Центру економічної стратегії Гліба Вишлінського, дисбаланси за роки правління Віктора Януковича, який розтратив половину валютних резервів на підтримку завищеного курсу гривні. 

Експерт стверджує, що основною причиною утримання курсу та розтрати резервів було бажання максимізувати обсяг іноземної валюти, виведений з країни в обмін на вкрадені через схеми гривні. 

«Війна і фінансова дестабілізація – різка девальвація та банківська криза. Війна призвела до тимчасового скорочення виробництва через розрив виробничих ланцюжків і більш тривале скорочення інвестицій через зростання ризиків. Для відновлення економіки потрібно зробити в першу чергу скорочення невійськових ризиків: захист прав власності, зняття валютних обмежень, зміна сприйняття рівня корупції», – запевнив економіст. 

Юрій Яковенко, очільник інвесткомпанії Eavex Capital, вважає основною причиною такої ситуації корупцію.

Зокрема, він підкреслив, що, починаючи з 2011 року, ВВП України почав стрімко падати і катастрофічно провалився через пару років, коли українські експортери були відрізані від російського ринку. Плюс війна і виведення капіталу з країни. 

«Накопичені проблеми, диспропорції, на які заплющували очі і які перекривалися зовнішніми запозиченнями, величезний дефіцит бюджетів, торгового балансу. Все це погіршило життя українських громадян. Вкрай потрібні реформи, вони можуть усунути цей дисбаланс в економіці», – пояснив фахівець. 

«На жаль, реформи буксують, конфлікт інтересів влади в тому, щоб сидіти на потоках і не давати приватизувати підприємства. Відсутність ринку землі сильно гальмує приплив інвестицій і розвиток економіки. Коли реформи не відбуваються комплексно, тоді і результат загалом виходить слабкий. Ефект буде і далі відходити, якщо зміни будуть проходити такими ж темпами», – резюмував глава інвесткомпанії.

Коментарi

Коментарiв