Ринок нерухомості-2017: чи стане нове житло доступним для українців

569
Експерт у галузі девелопменту Олег Приходько у коментаріСлову і Ділу проаналізував дані Держстату про те, що обсяг будівництва житла в Україні впав до мінімуму та став найнижчим за останні шість років.

Коментуючи загрозу обвалу ринку нерухомості, експерт зауважив, що у першу чергу необхідно чітко сегментувати стан вторинного та первинного ринків.
«На первинному ринку нерухомості тенденції на згортання обсягів будівництва дійсно є, що обумовлено двома основними складовими: відсутність платоспроможного населення, за рахунок якого проводитиметься будівництво ЖК і відсутність банківського кредитування забудовників», – пояснив Приходько.
За його словами, у нинішніх умовах більшість нових проектів уже починаються на базі існуючого капіталу забудовників. А ось при проектуванні нових, забудовники намагаються максимально здешевити будівництво: як за рахунок будматеріалів, так і за рахунок архітектурних та конструктивних проектних рішень.
На сьогоднішньому етапі, підкреслив експерт, зниження цін на первинному ринку нерухомості відбувається плавними та повільними темпами без різких коливань цінової пропозиції. До того ж, забудовник має можливість організувати тимчасове та ситуативне зниження цін за рахунок якихось акцій, в яких знижки дорівнюють певному падінню загальної вартості.
«Сучасна тенденція на здешевлення житла на первинному ринку призвела до зменшення площ квартир. Дозменшувались до того, що щось схоже на кімнату в гуртожитку з санвузлом в кутку та електроплитою біля розетки стали називати квартирами з дивною назвою SMART», – наголосив фахівець.
«На тлі загальнонаціонального зубожіння населення, забудовники стали «недосипати» квадратні метри в квартири, що тільки будуються. Миттєво маркетологи-технологи «завернули» подорожчання одного квадратного метра в красиву обгортку та назвали її «SMART-квартира», – підкреслив Приходько.
Щоправда, як він зауважив, у даному випадку цей SMART далекий від англійського «SMART» – «розумний».
«Був би сенс в слові SMART, якби ці SMARTи будувалися в центрі міста, поруч з ВУЗами, з офісними центрами. Але, в таких місцях – житло класу De Luxe, абсолютно нескромних площ, а на задвірках – SMART», – стверджує експерт.
У підсумку, за його словами, такі квартири купують ніби малозабезпечені громадяни, але за ціною за 1 квадратний метр вище, ніж коштують прості малогабаритні однокімнатні квартири.
«Сьогодні в околицях столиці вартість квадратного метра житла на етапі будівництва починається від 9000 гривень, що трохи більше 300 доларів США, а це рівень 2000 року», – розповів фахівець.
Щодо вторинного житла, то, як стверджує він, саме цей сегмент ринку найбільше схильний до різкого стрибка цін.
«Готове житло швидше реагує на безліч факторів: попит, економічну ситуацію, доходи населення, причини необхідності продажу. Вторинний ринок багато в чому залежить від локації нерухомості та технічного стану. Саме такі об’єкти показують найбільше просідання цін», – підкреслив Приходько.
За його прогнозом, 2017 року обвал можливий тільки при форс-мажорних обставинах, які прямо вплинуть на економіку країни. А ось плавного зниження цін у своїх сегментах в залежності від типу нерухомості на 15-20% ринку не уникнути.
«При тій ціновій пропозиції, що зараз на ринку обвалом можна назвати зниження цін більше ніж 30% при тому, що таке зниження має відбутися за 2-3 місяці. Всі інші тенденції – це уповільнене відкликання пропозиції на існуючий попит», – підсумував експерт.

Коментарi

Коментарiв