Крісло глави НБУ може виявитися електричним стільцем – економіст

148

У більшості країн на посаду керівника Національного банку, як правило, призначають спеціалістів макроекономіки. Щоправда, в Україні фактично за 25 років головою Нацбанку був або хтось із діючих банкірів або політичною фігурою. Про це розповів економіст Олег Устенко, коментуючи відставку Валерії Гонтарєвої з посади очільниці Національного банку України.

За словами експерта, з великою ймовірністю наступником Гонтарєвої може стати хтось із банківського сектору. Менш імовірно, що це буде особа, яку призначать «із політичної точки зору».
«Що стосується ситуації 2017 року, то Гонтарєва уже послугувала громовідводом. Той негатив, що був у відношенні політики Нацбанку, був адсорбований головою банку, що йде», – підкреслив у коментарі 24 Устенко.
Згідно з його прогнозом, ситуація 2017 року і першої половини 2018-го може перебувати в цілком контрольованому руслі, що не віщує якихось серйозних ризиків для нового глави Національного банку.
Починаючи з другої половини 2018 року і протягом 2019 року, як зауважив фахівець, Україна має виплатити величезну кількість боргів – близько 12 мільярдів доларів. Основні виплати припадуть на другу половину 2018 і 2019 років.
Як пояснив економіст, це означає, що якщо реформи, які залежать не від керівника НБУ, а від Кабінету Міністрів і Верховної Ради, не проводитимуться, якщо раптом розвиватиметься негативний сценарій – все одно всі «шишки» будуть сипатися саме на главу НБУ.
«Тому що тоді не буде достатнього притоку валюти, більше матеріалізуються ризики, пов’язані з інфляцією, оскільки глава Нацбанку відповідає і за інфляцію, і за відносну курсову стабільність, ця посада може виявитися дуже ризикованою з другої половини 2018-го і на 2019 рік», – запевнив експерт.
Із огляду на це, за його словами, на посаді глави НБУ може опинитися хтось, хто бачить себе на ній не довше, ніж рік – з поточного моменту до середини 2018 року, щоб подивитися, як розвиватимуться реформи, як відбуватиметься закачування валюти. Або той, хто впевнений в своєму успіху і згідний перебувати на цій посаді і у 2018 та дуже складному 2019 році. Навряд чи, зауважує експерт, що хтось з політиків, хто тверезо дивиться на життя, погодиться на посаду голови НБУ, якщо тільки він не збирається бігти з корабля до початку другої половини 2018 року.
Крім того, підсумував Устенко, банкіри не мають великої мотивації, аби хтось із діючих банкірів погодився б на цю посаду, знову ж таки, розуміючи ризики. Хіба що у цієї людини є необхідність задовольнити власні амбіції або реальне бажання допомоги Україні стабілізувати її монетарну політику.

Коментарi

Коментарiв