Гонтарєва завдала «смертельного удару» банківській системі України – економіст

482
Економіст запевнив, що саме Гонтарєва завдала серйозного удару українським банкам

«Розчищення банківської системи», унаслідок якої ринок залишили більше 90 банків за період 2014-2017 років, стало наслідком інших дій НБУ по девальвації гривні та «стискання» кредитних ресурсів. Таку думку під час круглого столу «Чи реальні економічні реформи України?» у Вашингтоні висловив російський економіст і політолог Андрєй Ілларіонов. Повний текст його доповіді оприлюднила Деловая столица.

«Штучна девальвація гривні знецінила доларову оцінку активної частини балансу значної частини комерційних банків при збереженні доларової величини їх пасивної частини. Дефіцит валютних коштів що виник в умовах триваючої економічної кризи, іноземної агресії, дефолту по державному боргу, відсутність у країни інвестиційного кредитного рейтингу і, отже, відсутність зовнішнього комерційного фінансування прирекли значну частину українських банків на істотне погіршення їх балансів», – стверджує фахівець.

Він зазначив, що на додаток до валютного катаклізму керівництво НБУ істотно посилило положення банківського сектора, різко підвищивши резервні вимоги до банків – з 5,8% в 2014 р. до 11,7% в 2015 р., а також до розмірів мінімального капіталу – до 10 мільйонів євро, що є вдвічі вищим, ніж, наприклад, в Євросоюзі. Унаслідок питома вага «поганих боргів» у загальному обсязі активів підскочила з 12,9% 2013 року до 30,4% 2016 року.

«Нарешті, воістину смертельний удар українській банківській системі було завдано керівництвом НБУ в рамках здійснення програми т. з. «Розчищення банківського сектора». За період дії «програми» припинили роботу 76 комерційних банків, втратили роботу 35 тис. банківських працівників. У закритих банках у вкладників знаходилося депозитів на суму в 163 млрд грн (приблизно $6,5 млрд), в тому числі: 111 млрд грн – у фізичних осіб і 52 млрд грн – у бізнесу», – підкреслив Ілларіонов.

Крім того, він зазначив, що «банкопад» істотно зменшив показники щільності банківської системи України, які виявилися істотно нижче аналогічних показників, характерних для більшості країн з перехідною економікою, і тим більш розвинених країн.

«Щільність банківських відділень в Україні в 2015 р була рекордно низькою – нижче, ніж в будь-якій іншій країні світу, включаючи в тому числі самі слаборозвинені. Продовження кампанії по т. з. «Очищенню банківської системи», що проводиться керівництвом НБУ, ще більш знизило цей показник 2016 року, фактично блокуючи відновлення швидкого і стійкого економічного зростання в Україні», – наголосив економіст.

Також він нагадав і про селективний підхід НБУ до знищення банків.

«Так, наприклад, невеликий банк «Авангард» за півтора року зумів наростити свої чисті активи до півтора мільярдів грн., Їх зростання склало майже 70%, що є безпрецедентним показником для банківської системи України, що знаходиться в кризі. Цікавий збіг – банк «Авангард» перебуває у власності групи «Інвестиційний Капітал Україна» (ІКО), пост голови ради директорів якої до свого призначення главою НБУ займала Валерія Гонтарєва. Крім того, 22,7% банку «Авангард» належить громадянці РФ Г.Улюкаевій, що є дружиною Ю.Соловьева, заступника голови правління російського державного банку ВТБ, другого за обсягом капіталу в Російській Федерації», – зазначив експерт.

Якщо НБУ при Степані Кубіві за три місяці виявив активи, що належали Віктору Януковичу, підкреслює політолог, на суму більш ніж в $1 млрд і наклав на них арешт, то за 32 місяці, протягом яких главою НБУ є Гонтарєва, Нацбанк не заморозив активів ні на одну гривню.

Також Ілларіонов звернув увагу і на збільшення питомої ваги вітчизняних банків при Гонтарєвій з 12% до 40%.

За його словами, у цілому ж «банкопад» привів до втрати довіри до банківської системи, що призвело до зменшення депозитів, а значить – ресурсів для економічного розвитку.

«Яскравою ілюстрацією катастрофічної втрати будь-якої довіри до національної банківської системи стали результати електронного декларування українських політиків і державних чиновників, які, тільки офіційно, визнали зберігання у себе готівки на суму не менше $2 млрд», – резюмував фахівець.

Коментарi

Коментарiв