Експерт: Поки світ рухається у напрямі реформ, Україна гальмує

417
Викладач Києво-Могилянської бізнес-школи, співзасновник проекту «Нова Країна» Валерій Пекар

Поки весь світ рухається до більшої економічної свободи, коли енергія людей використовується не на виживання, а на розвиток, ми гальмуємо. Про це пише викладач Києво-Могилянської бізнес-школи, співзасновник проекту «Нова Країна» Валерій Пекар.

Експерт нагадав, що Україна опустилася з 162-ї на 166-у сходинку в світі за індексом економічної свободи The Heritage Foundation, відомої американської «фабрики думки».

«На відміну від багатьох інших подій, що послужили приводом для священних воєн у соціальних мережах, цей факт залишився практично непоміченим. Риба живе у воді і не помічає її, так і ми звикли жити в умовах економічної несвободи і не звертати уваги на цю брудну, каламутну і радіоактивну воду», – підкреслив у статті для НВ Пекар.

«Чому економічна свобода веде до процвітання? Тому що сприяє підприємництву, створенню робочих місць, розширенню виробництва, зростанню ринків (а значить, і зарплат). Тому що енергія людей використовується не на виживання, а на розвиток, а самі люди не думають про еміграцію, а про інвестиції (у тому числі в освіту дітей). Можна сказати, що економічна свобода є формулою економічного успіху», – запевнив фахівець.

Він пояснив, що індекс ділить всі країни світу на п’ять категорій. Всього п’ять країн класифіковані як «вільні економіки» (напр., Швейцарія), ще 29 мають в основному вільну економіку (майже вся Західна Європа, а також США і Канада). Далі йдуть помірно вільні економіки (типові приклади – Польща, Казахстан і Японія), потім ті, хто нижче середнього, – невільні (Китай, Індія, Єгипет). Замикають список країни з репресованої економікою, і тут серед Гаїті, Туркменістану, Зімбабве, Куби і Венесуели ми розчаровано знаходимо Україну.

«Як ми могли тут опинитися? Наші чотири найгірших показника – ефективність юстиції, свобода інвестицій, добропорядність уряду і рівень державних видатків. У Європі чимало країн з високою корупцією, неефективними судами або величезним бюджетом, але завжди один-два поганих показника компенсуються високими іншими – на жаль, не у нас», – наголосив автор.

За його словами, зазвичай високі податки і величезний бюджет поєднуються з високою якістю інституцій, і тільки розвинені країни можуть собі таке дозволити. Україна має унікальне поєднання високих соціальних зобов’язань, старого населення і слабких інституцій.

«Вивчаючи індекс, можна помітити, що Україна за рік набрала 1,3 позитивного бала, однак при цьому впала на 4 позиції в рейтингу. Це означає, що весь світ рухається до більшої економічної свободи, а ми гальмуємо», – підкреслив експерт.

«Україна сьогодні – це країна з досить високим рівнем політичної свободи. А значить, варіантів лише два. Або політично вільні громадяни доб’ються і економічних свобод, або для запобігання економічних свобод доведеться в якийсь момент пожертвувати і політичними. Поки обидва варіанти можливі», – підсумував Пекар.

Коментарi

Коментарiв