Пенсійна реформа: як далеко зайде влада і до чого слід готуватися українцям

910
Економіст, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко

Які б рухи довкола проведення реформи пенсійного забезпечення в Україні нині не відбувалися, загальний стан пенсійної системи залишатиметься доволі хитким. Про це розповів виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко, оцінюючи новину про те, що Кабмін схвалив проект пенсійної реформи.

«За нинішнього дефіциту система виплати пенсій функціонувати не може. Є два шляхи вирішення цього питання: збільшення доходів Пенсійного фонду або скорочення його витрат. І тут можливий набір інструментів, стандартний для будь-якої країни. Україні не варто вигадувати велосипед з квадратними колесами», – зауважив Устенко у коментарі Слову і Ділу.

За його словами, першим із інструментів, до яких може вдатися українська влада, є підвищення пенсійного віку.

«Другий шлях – збільшення стажу виходу на пенсію, що може спричинити за собою квазі-підвищення пенсійного віку. Третє, що може бути застосовано, – обмеження максимального рівня пенсій. Також можуть підвищити єдиний соціальний внесок (ЄСВ) або збільшити його розмір для пільговиків, які виходять на пенсію раніше», – висловив думку фахівець, додавши, що аналогічний набір інструментів використовувався у Греції, що спричинило масові демонстрації протесту місцевих мешканців.

У цілому, стверджує економіст, в Україні пенсійну реформу дуже складно провести перш за все в політичному контексті, оскільки будь-які нововведення будуть стосуватися переважної частини населення.

«Людям складно пояснити, чому потрібно зважитися на ці кроки. Зважаючи на специфіку вітчизняного політикуму, деякі заходи пенсійної реформи у нас реалізувати практично неможливо», – констатував експерт.

«Скажімо, підвищення пенсійного віку вдарить відразу і по всіх. Збільшення стажу – по значній групі осіб. Зростання ЄСВ для пільговиків, які раніше виходять на пенсію, торкнеться, наприклад, військових», – зазначив він.

Відповідно, вважає фахівець, не слід виключати політичні катаклізми, особливо якщо болючі реформи торкнуться інтересів нинішніх чи майбутніх пенсіонерів – представників силових органів.

«Остаточного варіанту проекту реформи ще немає. З МВФ будуть намагатися знайти консенсус і визначити заходи зі стабілізації ситуації в короткостроковій перспективі. Але якщо економіка не почне зростати від 5 відсотків на рік і більше, то до цього питання треба буде повертатися постійно. Якщо економічного зростання немає – співвідношення кількості працюючих і пенсіонерів не зміниться. У цьому проблема», – наголосив Устенко.

На його переконання, результат реформування залежить від рішучості влади вдатися до непопулярних заходів, зазначив експерт.

«Можна не чіпати пенсійний вік і стаж, а лише підвищити ЄСВ. Але й це вдарить по бізнесу, який і так ледве дихає». У тому-то й складність – знайти компроміс, що його можна реалізувати політично і який економічно допоможе закрити «дірку» у Пенсійному фонді. Оскільки в осяжному майбутньому пенсійна реформа все одно вдарить по тій чи іншій групі населення», – спрогнозував експерт.

Коментарi

Коментарiв