У газовому контракті Тимошенко була корупційна складова – експерт про перемогу над «Газпромом»

423
Експерт переконаний, що у газовому контракті з РФ, що підписала Тимошенко, є корупційна складова

Рішення Стокгольмського арбітражу закріпило енергетичну незалежність України. Найважливішим було скасування положення «take or pay» («бери або плати»). В результаті цього «Газпром» втратив найбільшого свого покупця, і це суттєво відіб’ється на його капіталізації. Після рішення суду акції «Газпрому» впали на 2%. Тепер подальше питання для України – створення реального ринку газу. Про це розповів виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Олександр Леонов.

Нагадаємо, нещодавно Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги України у газовій суперечці між «Нафтогазом» і «Газпромом». Ідеться про контракт на постачання блакитного палива від 2009 року. «Газпром» вимагав гроші за умовою «бери або плати», «Нафтогаз» хотів цей пункт скасувати, платити ринкову ціну на газ та можливість його реекспортувати.

Рішення повністю скасовує вимоги «Газпрому» по схемі «бери або плати». Крім того, буде переглянуто ціну з урахуванням ринкових вимог. Знято заборону реекспортувати російський газ.

Як підкреслив Леонов, ситуація із розглядом зустрічного позову «Нафтогазу» до «Газпрому» була досить серйозною, оскільки, якби Україна програла, то це означало б, мінімум, дефолт нафтогазової системи.

В Україні, наголосив експерт, таких грошей, на які позивався «Газпром», немає.

«Україна подала зустрічний позов до «Газпрому» і добилася визнання того, що контракт, який підписала Юлія Тимошенко 2009 року, був несправедливий. Адже згідно з угодою, ціна 450 доларів за тисячу кубометрів російського газу була найвищою в Європі, навіть після знижок. Однак найважливішим було скасування Арбітражем положення «take or pay» – «бери або плати», – запевнив політолог у коментарі 24.

На його переконання, сам по собі цей пункт не є чимось незвичайним. «Газпром» подібні контракти підписував і з іншими клієнтами. Однак виникало питання: чому такий великий обсяг газу Україна повинна була купувати без права реекспорту. В контракті, стверджує експерт, була присутня корупційна складова.

Крім того, додав фахівець, рішення вплине на капіталізацію «Газпрому», яка нині впала до рекордно низької межі – 35 мільярдів доларів. Хоча, нагадав Леонов, ще 2012 року Путін казав про те, що капіталізація «Газпрому» повинна досягти одного трильйона доларів, і компанія має стати однією з найпотужніших у світі.

«Рішення Стокгольмського арбітражу ставить під питання реалізацію багатьох гучних проектів «Газпрому», під які потрібно брати кредити. А їх у «Газпрому» і так багато. І капіталізація компанії вже не покриває отримані кредити. Після рішення Арбітражу акції «Газпрому» впали на 2%, що досить багато. І це рішення може стати причиною інших позовів до «Газпрому» з вимогою ринкової ціни, що дуже позначиться на його доходах», – зауважив експерт.

Нині ж, за його словами, подальше питання – створення реального ринку газу, умов для того, щоб Україна входила в європейську зону.

Як нагадує політолог, головною вимогою для вкладання грошей Європою в модернізацію української ГТС після підписання ще 2008 року відповідного Меморандуму – створення ринку газу.

«Зараз Україна вже розпочала цей процес і увійшла в Європейське енергетичне співтовариство. Тепер ми знаходимося в зоні дії європейського законодавства у царині енергетики. Сам цей факт і дозволили мати сильні позиції в Арбітражі!», – підсумував експерт.

Коментарi

Коментарiв