Боргові розрахунки і загострення з «Газпромом»: що загрожує Україні в суді

395
Експерт пояснив, чого очікувати від суду щодо російського "Газпрому"

У контракті прописано, що Стокгольмський арбітраж є органом вирішення спору. «Газпром» має дуже маленьке поле для маневру, аби не виконувати рішення суду. Це зафіксовано в документі. Про це розповів провідний експерт із енергетичних програм Сергій Дяченко, оцінюючи подальші перспективи України у Стокгольмському суді.

«Зміни, які поки винесені судом, – на нашу користь. Усі положення вирішені так само, як вирішувалися для європейських суб’єктів. Справа в тому, що європейські контрагенти «Газпрому» з аналогічних питань судилися з РФ близько чотирьох років тому. Тоді виграш був за ними. Приблизно на таких самих підходах відбувається і суд з «Нафтогазом». Де-факто це означає, що принаймні на ринку газу нас сприймають як європейську країну. Це вже непогано», – підкреслив фахівець.

Він запевнив, що нині головне питання стосується фінансових аспектів.

«Позитивно, що зняли претензії за правилом «бери або плати», але перегляд ціни газу мав відбутися з 2008 року, а не з 2014-го. У контракті зазначено ціна переглядається після кризових явищ, а саме 2008 року була фінансова криза була. і були всі підстави переглянути ціну 2008 року», – висловив думку у коментарі Слову і Ділу Дяченко, додавши, що, очевидно, рішення ухвалили таким чином, щоб боргові розрахунки сторін звести до мінімуму, щоб претензії були збалансовані.

За словами експерта, зараз для «Нафтогазу» все залежатиме від конкретної ціни і того, яким чином вона буде визначена.

«Частина боргу буде перераховуватися, виходячи з формули нової ціни. Із 2014 року контракти будуть перераховуватися. Суд може визначити принципи, а потім надати їх на двостороннє погодження з «Газпромом». У такому разі це буде негативне рішення для «Нафтогазу», оскільки за нинішніх умов домовитися з «Газпромом» практично неможливо. Буде другий виток загострення. Інший варіант – суд все ж сам визначить ціну газу», – підсумував енергетик.

Коментарi

Коментарiв