Андрій Новак: Влада знову гаситиме свої борги за рахунок українців?

835
Очільник Комітету економістів України Андрій Новак

У держбюджеті-2017 передбачено, що гранична межа державного боргу на кінець року має бути 1 трильйон 750 мільярдів гривень. Сьогодні він уже становить на 200 мільярдів більше.

Уже на середину 2016 року уряд перевищив граничну межу державного боргу на цей рік на 200 мільярдів гривень. Сам прем’єр визнав, що держборг складає 80% ВВП країни. Якщо так триватиме й надалі, то до кінця цього року запланований граничний показник буде перевищений у кілька разів. Це означає, що всі так звані досягнення уряду – підвищення зарплат, пенсій, виплат – робитимуться за рахунок інфляційного ефекту. Крім того, за рахунок збільшення держборгу.

Така ситуація склалася через низку факторів, зокрема через соціальний популізм уряду. Реальних коштів у економіці під соціальний популізм уряду немає. Економіка показує зростання лише в межах 2%. Соціальні платежі уряд піднімає вдвічі, зокрема заробітну плату. Середні показники зарплати також зростають на десятки відсотків. Такого в економіці не буває. Якщо економіка зростає на 2%, то соціальні платежі також мають зростати в межах 3-5% максимум. Звісно, за умови забезпечення нормальної інфляції, яка в нас складає двозначне число.

Ми фактично беремо нові борги, щоб віддавати старі. Більша частина коштів МВФ іде на погашення внутрішнього боргу, а менша – на поповнення золотовалютних резервів. Але й ті резерви не використовують за призначенням, а саме, для забезпечення стабільності національної грошової валюти. У нас ситуація, коли золотовалютні резерви зростають, а гривня девальвує. Уряд бере в борг, але при цьому держборг зростає ще більше.

Погасити борги без МВФ реально, але питання в тому, за рахунок кого. Знову за рахунок українців? Якщо не буде траншу МВФ, значить, ці гроші потрібно буде брати з бюджету за рахунок якихось статей. Не виключено, що дійдуть до соціальних статей або уріжуть статті розвитку. Собі уряд нічого зменшувати не збирається, що засвідчили правки до бюджету. У змінах збільшені витрати на ГПУ, правоохоронну систему, АП. На собі уряд заощаджувати точно не буде.

Джерело: Андрій Новак

Коментарi

Коментарiв