Експерт пояснив, що дасть Україні підвищення «мінімалки» до 3200 гривень

319
Директор із розвитку Work.ua Сергій Марченко прокоментував ухвалення рішення про збільшення мінімальної заробітної плати для українців до 3200 гривень.

Марченко зауважив, що при обговоренні підвищення «мінімалки» мало хто звертає увагу на одну дуже суттєву деталь. За його словами, нині ми спостерігаємо один з найцікавіших економічних експериментів в історії України.
«Раніше, коли Радянський Союз боровся з Америкою за світове лідерство, радянські пропагандисти критикували економіку США, називаючи її «дутою». Малося на увазі, що американці накачували свою економіку грошима, створюючи, таким чином, платоспроможний попит. На відміну від радянських робітників, американські мали легкий доступ до кредитування і високі зарплати, що дозволяло їм купувати все більше товарів. Американці багато купували, їх промисловість багато виробляла, а уряд не соромився вводити в економіку гроші, щоб підтримувати цей процес», – нагадав він, додавши, що в Радянському Союзі все було не так. 
За його словами, там, навпаки, стежили, щоб грошей у людей було небагато. Відповідно, історія все розставила по своїх місцях: СРСР давно вже немає, США – процвітають. 
«Тільки українська номенклатура, за давньою радянською звичкою, всі роки незалежності уникала давати грошей людям безпосередньо, вважаючи за краще дотувати підприємства і цілі індустрії. Наприклад, за рахунок бюджету для чогось підтримували металургійні підприємства декількох найбагатших українських сімей. Вводили ввізні мита на автомобілі для всієї країни в інтересах одного автозаводу. Звільняли аграріїв і фармацевтів від ПДВ. Не допомогло. Дотації виробникам йшли як вода в пісок, підприємства застарівали, руйнувалися і закривалися», – підкреслив у статті для НВ Марченко. 
На цьому тлі він зазначив, що нині урядом уперше робиться спроба стимулювати економічне зростання зростанням споживання. Він спрогнозував, що підвищення мінімальної зарплати торкнеться в першу чергу найменш забезпечених громадян. На його думку, ті, які заробляли менше 3200 гривень, навряд чи будуть відкладати гроші на депозит або збирати на чорний день. 
«Швидше за все, вони щомісяця витрачатимуть прибавку до зарплати на їжу, одяг і найнеобхідніше. Це означає, гроші відразу ж увіллються в економіку і стимулюють виробництво товарів, на які підвищиться попит», – пояснив фахівець. 
 
«Поки складно прогнозувати, чим закінчиться ініціатива уряду. Одне можна сказати напевно – нині вдалий час для її реалізації. На ринку праці велике пожвавлення: в порівнянні з попереднім роком кількість вакансій на сайтах пошуку роботи збільшилася більше, ніж на 50%. Роботодавці самі почали підвищувати заробітні плати, щоб залучити працівників. 2017 року очікується зростання економіки на 3%, і підвищення платоспроможного попиту може стати хорошим мультиплікатором цього зростання», – підсумував Марченко.

Коментарi

Коментарiв