Що слід знати про нові тарифи

213
Очільник громадської організації Центр UA, колишній віце-прем’єр-міністр України з питань європейської інтеграції Олег Рибачук пояснив, що українцям слід знати про нові тарифи, аби не потрапити до пастки.

«У цьому місяці мені виставили за газ рахунок на десять тисяч. Я щойно заплатив, бо куди ж ти подінешся, але це мене шокує. Це сільський будинок, двісті метрів – опалення, гаряча вода і батареї. Але батареї регулюються. Сума виросла в рази, і я досі перебуваю під враженням. Це дуже відчутно, при тому, що будинок утеплений, а котел регулюється», – розповів Рибачук.
Він зауважив, що у Європі, звісно, теж високі тарифи. 
«Можу порівняти з Грецією, де я винаймав квартиру. Був період, коли в Салоніках було дуже холодно, і я декілька днів прогрівав квартиру за допомогою кондиціонера – у нас це роблять, не замислюючись. Коли я отримав рахунок на чотириста євро – а це навіть у двохтисячних було занадто – зрозумів все про європейські тарифи», – підкреслив фахівець.
Так, він констатував, що в Україні практично повністю відсутня система енергоефективності, хоча замість виплати субсидій слід було би займатися саме нею. 
«Крім того, мені незрозуміло: коли я плачу за газ, я плачу за формулою «Ротердам плюс» чи за що? Цього не пояснюють», – наголосив у статті для НВ експерт. 
Також він нагадав про експеримент із часом закипання півлітра води: фактично, в Україні «бодяжать» газ, унаслідок чого вода закипає набагато довше, ніж мала б. «Якість газу дуже погана, і переплачуємо ми страшенно, оскільки рахуються куби, а не вміст газу».
 
Як зазначив Рибачук, ми не маємо конкурентів, оскільки газ ми отримуємо лише від одного постачальника, і не можемо обирати, а це завжди веде до зловживань. Більше того, у цього постачальника, фактично, один власник-монополіст, і не має контролю за якістю газу. 
«Звісно, є інша крайність – не платити, і так теж не можна. Але якщо вже платити європейську ціну, то треба неодмінно перевіряти якість газу, бо зараз ми платимо за повітря, як за газ», – підкреслив екс-віце-прем’єр-міністр. 
За його словами, привідсутності антимонопольного регулювання субсидії йдуть із кишень простих українців до кишень олігархів. 
«Вони не є мотивуючими, вони не впливають на ринкову ціну, бо немає конкуренції. Якби конкуренція була, компанії би боролися за споживача. А нині система субсидій неефективна і немодернова. Ми вкладаємо шалені кошти, які можна було б вкласти в теплозбереження та модернізацію», – пояснив фахівець. 
«Нам дають несвіжу рибу замість того, щоб навчити нас, як змінити ситуацію», – підсумував автор.

Коментарi

Коментарiв