Економіст: Чому «космічні» тарифи і далі продовжують рости

151
Економіст Міжнародного центру перспективних досліджень, старший економіст Центру економічної стратегії Олександр Жолудь у статті для НВпояснив, чи слід на тлі чергового підвищення цін на електроенергію чекати підвищення інших тарифів.

Нагадаємо, з 1 березня в Україні почнуть діяти нові тарифи на електроенергію. Можливо, це підвищення вплине на ціни інших комунальних послуг.
«По-перше, нині ідеться про перехід на квартальну систему перерахунку тарифів на газ і, відповідно, якщо ціна на газ у гривнях – тут матимуть вплив два фактори: світова ціна на газ і курс – зростуть ці цифри, зростають і внутрішні тарифи», – пояснив Олександр Жолудь.
По-друге, за його словами, якщо зміняться тарифи на газ, то це потягне за собою і зміну вартості тепло- і водопостачання, оскільки воно знову-таки пов’язано з ціною газу теплокомуненерго.
Експерт стверджує, що тут усе залежатиме від динаміки вартості газу і того, чи справді внутрішні квартальні ціни стануть повторювати світову динаміку, тому що поки це точно не визначено.
«Від політиків залежить чи перейдемо ми на такий перерахунок чи ні, і чи буде він дійсно застосовуватися. В Україні часто буває, що формально на такий розрахунок перейшли, але він не застосовується. Якщо ж ми на нього не перейдемо, то це призведе до того, що знову не збігатиметься ціна на газ для населення та ціна на газ для інших споживачів, що працюють в Україні і залежать від світової вартості газу», – спрогнозував економіст.
Інша проблема з тарифами, за його словами, – відсутність нормально працюючого ринку газу та електроенергії для юридичних, а тим паче для фізичних осіб. Фахівець підкреслив, що встановлені у нас ціни складно перевірити, за якою саме формулою вони прораховані.
«Нормальний ринок – наприклад, той, що працює у Великій Британії, передбачає те, що кожен споживач може вибрати собі виробника і укласти з ним угоду. А система надає в першу чергу можливість підключення як споживача, так і виробника до мережі. Завдяки цьому ті ж ТЕЦ, які крім теплової енергії виробляють і електроенергію, можуть продавати надлишки своєї генерації на зовнішній ринок. І якщо ми купувати їх не зможемо, то можливі прямі контакти між учасниками ринку. Це в ідеалі», – наголосив експерт.
Поки що, на його думку, говорити про те, що ми перейдемо до цього ринку в найближчі роки, не доводиться, оскільки, зокрема, нині непомітно достатньої зацікавленості потенційних учасників ринку.

Коментарi

Коментарiв