«Захмарні платіжки»: що з ними робити і куди скражитись

236
У січні українці побачили черговий стрибок цін у своїх платівках – плата за тепло зросла в 1,5-2 рази. У «Київенерго» стверджують, що це пов’язано з січневими морозами – на збільшення вартості опалення впливає середньомісячна температура, а також здорожчання газу. Чим насправді пояснюється таке зростання і що робити з «захмарними» платівками – розбирався 24.

Іще в грудні минулого року, коли українці були шоковані цифрами у своїх платіжках за тепло і гарячу воду, багато хто відмовився платити, вимагаючи перерахунку. Пізніше стало відомо про велику кількість випадків неправильного нарахування вартості комунальних послуг в столиці – в основному за опалення.
Тоді «Київенерго» розіслав киянам завищені в рази платіжки. У самій компанії таке непорозуміння назвали «помилкою». Щоправда, експерти стверджують, що це більше нагадує свідому спробу «Київенерго» здерти більше грошей з киян, оскільки якщо завищена платіжка не оскаржена, то переплата повністю залишається в розпорядженні компанії.
У січні міська влада разом із «Київенерго» інспектували будинки, у мешканців яких виникли питання щодо адекватності нарахувань. Як наслідок, приблизно 50 тисяч клієнтів в лютому отримають перерахунок вартості опалення за грудень, про що повідомив відзначив комерційний директор компанії Євген Бушма.
Щоправда, це стосується лише платіжок за грудень, оскільки, як запевнив Бушма, підстав для масового перерахунку вартості за опалення в січні немає. За його словами, причиною великих цифр у платіжках за тепло є подорожчання газу.
Суттєво більші платіжки за тепло у цей опалювальний сезон отримали фактично усі українці, однак найбільш своїми аномальними цифрами – у деяких випадках суми були більшими, ніж в 4 рази – вразили платежі жителів столиці.
За словами екс-міністра житлово-комунального господарства, очільника «Спілки власників житла України» Олексія Кучеренка, у Києві діє своя специфічна схема додаткового «обкладення податками» на тепло та газ.
«У Кабміні розуміють, що ціна на газ була узята реально «зі стелі». Там просто максимально затягують час розплати. На базі цієї ціни на газ 9 червня 2016 року національний регулятор прийняв скопом підвищення тарифів на центральне опалення і на транспортування та виробництво тепла для всієї України», – підкреслив колишній міністр.
Очільник громадської організації із захисту прав споживачів «Антимонопольний союз» Олександр Трохимець підкреслив, що якщо оплата за житлово-комунальні послуги за минулий опалювальний сезон була понад 90%, то сьогодні цей показник ледве перевищує 50%.
За його словами, заборгованість за житлово-комунальні послуги на сьогодні становить уже приблизно 23 мільярди гривень, збільшившись майже у 2,5 рази. Це свідчить про те, що жодного економічного обґрунтування такої вартості гігакалорії немає.
У зв’язку з цим «Антимонопольний союз» розробив в виклав у загальний доступ так званий правовий документ для всіх споживачів, які отримали некоректні платіжки – «Скарга про перерахунок». Кожна гривня, яка міститься у платіжці повинна бути обґрунтована технічними розрахунками. І ви, як покупець теплової енергії, у разі сумніву вартості, що вписана у платіжку, маєте право вимагати роз’яснення ціни тарифу в гривнях.
«Ви маєте право звернутися до «Київенерго» з відповідною скаргою, у ній є посилання на всі правові документи, що регулюють діяльність «Київенерго», як надавача послуги центрального опалення. І поки «Київенерго» не роз’яснить суми, вписаної у платіжку, споживач має право, згідно Цивільного кодексу, притримати платіж», – пояснив Трохимець.
«Скарга про перерахунок» розроблена не просто у формі надання інформації, а саме як вимога про перерахунок. Усе, що потрібно споживачеві – вписати свої прізвище, адресу, особовий рахунок і подати до «Київенерго», отримавши вхідний номер.

Коментарi

Коментарiв