ВРУ готує проект про узаконення доходів сумнівного походження

200
Податковий комітет ВРУ підготував законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо одноразового декларування активів фізичних осіб».

Економічний оглядач Юлія Самаєва у статті для Дзеркала тижня зазначила, що в разі затвердження документа українці зможуть у період із 1 жовтня по 31 грудня 2016 року задекларувати кошти в готівковій і безготівковій формі, рухоме і нерухоме майно, цінні папери, об’єкти незавершеного будівництва, корпоративні права й інші статки.
Відповідно до інформації видання, при цьому суб’єкт декларування не буде зобов’язаний вказувати джерела походження цих цінностей і вартість задекларованих активів, а сама декларація звільняє його від кримінальної та адміністративної відповідальності за низку фінансових порушень за умови, що фізична особа сплатить податок на доходи з доходу або його частини, який і був джерелом придбання цих активів. Підкреслимо, при цьому суб’єкт декларування самостійно визначатиме дохід.
«Фактично це законопроект про легалізацію доходів сумнівного походження, давно очікуваний деякими українцями, але аж ніяк не більшістю. Для тих, хто одноразової декларації не подасть, задекларованими вважаються вже зареєстровані фізичною особою активи й кошти в розмірі 1 мільйона гривень», − зауважила Самаєва.
Після цього фіскальні органи повинні будуть порівняти поточні доходи з задекларованими раніше й у разі перевищення, тобто більше десяти мінімальних загробних плат, буде здійснено перевірку, відповідно до результатів якої буде додатково нараховано зобов’язання щодо податку на доходи фізичної особи і накладено штраф. Звісно, ця норма не торкнеться більшості українців, оскільки витратами фізособи вважають оплата робіт або придбання активів, вартість яких перевищує граничну суму розрахунків готівкою на суму 150 тисяч гривень.
«І альтернативний підхід − законопроект про податкову амністію й оподаткування непідтвердженого доходу авторства Миколи Фролова від «БПП». Він також передбачає звільнення від відповідальності за умови розкриття сум отриманих станом на 1 січня 2016 року доходів, які перевищують 200 тисяч гривень, сплату за зниженими ставками ПДФО, а також легалізацію непідтверджених доходів, щоправда, якщо вони не були отримані злочинним шляхом. Враховуючи, що методологія й порядок обчислення непідтвердженого доходу, тобто перевищення витрат над доходами, є нечіткими, незрозуміло, як ДФС визначатиме такий «непідтверджений дохід». Водночас контролюючий орган може одноосібно визначати податкове зобов’язання (зі ставкою 30%) для платника податків», − ідеться у статті.
«Враховуючи методи роботи фіскальної служби, ризик використання цієї норми вибірково та з метою одержання хабарів зашкалює. І якщо раніше фіскали були головним болем підприємців, то згодом вони можуть стати проблемою кожного українця», − підкреслила експерт.

Коментарi

Коментарiв