Нові тарифи – можливість для багатомільярдної корупції, – економіст

231
Виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський проаналізував, чи дійсно нові ціни на газ в Україні стануть «тарифним геноцидом», як це стверджують низка політиків.

У статті для Нового времени економіст нагадав, що,  згідно з інформацією щодо обстеження умов життя домогосподарств Держстату, витрати за статтею «Житло, вода, електроенергія, газ та інші види палива» в IV кварталі 2015 року (жовтень-грудень) склали лише 14,6% витрат українських сімей. Причому в жодної з десяти груп домогосподарств за доходами вони не перевищили 17%, в найбідніших вони склали лише 14% витрат.
Звісно, після підвищення цін на газ до 100% ринкової ціни осені 2016 року цей показник суттєво зросте, але, за словами експерта, точно не перевищить максимальний рекомендований за науковими дослідженнями рівень витрат на комунальні послуги у 25% доходів сім’ї.
«Отже, стаття витрат у 15% не може призвести до обіцяного політиками-популістами «тарифоциду». І навряд чи в урядів Тимошенко і Азарова були аж настільки великі побоювання щодо політичних наслідків приведення цін на газ до ринкових. Чому ж тема цін на газ є найбільш популярною на п’ятничних ток-шоу?», – зауважив Вишлінський.
Відповідно, на його думку, пояснити цю ситуацію можна можливістю для багатомільярдної корупції, що дає продаж українського газу за нижчою ціною. За словами експерта, навіть у найчесніших країнах наявність двох цін на один товар призведе до корупційних схем, в Україні ж це абсолютно неминуче. Він наголосив, що більшість українських олігархів отримали свої статки саме завдяки газовим схемам. На них заробляли Павло Лазаренко, Юлія Тимошенко, Віктор Пінчук, Дмитро Фірташ і багато інших.
«Навіть простий народний депутат Олександр Онищенко, за матеріалами Національного антикорупційного бюро, збагатився на махінаціях з газом на 3 млрд. грн. коштом держави. А «Нафтогаз України» лише 2014 року отримав збиток 85 млрд. грн. через занижену ціну на газ для домогосподарств. Це близько 5% ВВП і співставно з дефіцитом усього державного бюджету у відповідному році», – підкреслив фахівець.
Крім того, він прокоментував недоліки системи субсидій. На думку економісті, нормативи споживання газу є завищеними, тому субсидія не сприяє енергозбереженню, як це має бути. Відповідно, це свідчить про «завелику її доступність і зависоку вартість для суспільства, які слід знижувати. Для бідних же українців вона є надійною та простою системою захисту від злиднів, які були б реальними через приведення цін на газ для ринкового рівня».
«До осені ще є час. Якщо ви боїтеся, що нові ціни на газ та опалення стануть непідйомними для вас – подайте заяву на субсидію, це просто. Відновлення ж двох цін на газ призведе до наповнення змілілої річки корупційних доходів політиків, за рахунок яких вони будуть далі фінансувати виборчі кампанії для створення нових корупційних можливостей. Це позбавить майбутнього ще одне покоління українців», – підсумував Вишлінський.

Коментарi

Коментарiв