Новий транш МВФ може занадто дорого обійтись українцям – експерт

105
Експерт економічних програм Центру Разумкова Володимир Сіденко пояснив, що означає заява директора-розпорядника МВФ Крістін Лаґард про те, що кредитори залишилися задоволені переговорами про виділення нового траншу Україні.

Сіденко підкреслив, що ситуація з кредитуванням у МВФ досі залишається неоднозначною. А справа в тому, що отримання кредитів Фонду сьогодні залишається індикатором, на який реагують міжнародні інвестори.

«Недосягнення згоди з МВФ щодо кредитування негативно позначається на сприйнятті України як об’єкта для інвестування іншими фінансовими інституціями», – підкреслив у коментарі Слову і Ділу політолог.

Він зауважив, що основне питання полягає в тому, яким чином влада намагається вирішити проблему розвитку та економічного зростання України. В цьому плані питання до самої ідеології тих перетворень, які здійснюються.

«Такий відвертий наступ на можливості внутрішніх інвесторів, тому що додаткові податки, яких вимагає МВФ, – це внутрішнє питання, не призведе до розвитку. Навпаки – це загрожує додатковим пригніченням можливостей бізнесу. Підприємства й зараз змушені платити вищу ціну через підвищення «мінімалки», – пояснив фахівець.

До того ж, як він підмітив, такі питання не мають вирішуватися кулуарно на переговорах уряду з МВФ.

«Компроміс мали б шукати в широкому суспільному діалозі, тому що доведеться якось просунути це рішення через парламент. Поки шляхів для реалізації такого рішення немає», – стверджує Сіденко. 

За його словами, досвід схожих рішень у таких питаннях, зокрема приклад Греції, абсолютно не переконує, що це правильний підхід до вирішення складних структурних проблем.

«Таке фінансове утискання може спричинити негативні наслідки. Пенсійні питання мали вирішувати за рахунок диверсифікацій, пенсійного забезпечення чи активізації недержавних пенсійних фондів, але влада сама завдала собі шкоди й створила проблеми в цьому напрямку», – упевнений експерт. 

«Усі наші історії про банкрутство, ліквідації банків, шахрайство Пенсійного фонду – інституційна, а не фінансова проблема. Забезпечити додаткові джерела за рахунок додаткових податків легше, ніж знайти формат діяльності, який би зробив систему працюючою. Результат – занадто висока ціна траншу, тому що вона не зовсім адекватна, а такі неадекватні кроки виявляються дорогими для суспільства», – підсумував політолог. 

Нагадаємо, напередодні у Міжнародному валютному фонді наполягли на запровадженні нового пенсійного податку в ході пенсійної реформи. Тим часом в уряді зізналися, що кредитори вимагають збільшення пенсійного віку. Чергового траншу Україна очікує наприкінці лютого-початку березня.

Коментарi

Коментарiв