Роман Кулик: У США стару еліту демократів витіснять молоді радикальні соціалісти

274
Роман Кулик, молодший лейтенант (хорунжий) у Збройних Силах України

Цікаво спостерігати за праймеріз, прологом до проміжних виборів, у Штатах. Поки найбільше відкриття: на 14-му окрузі Нью-Йорка перемогла 28-річна Alexandria Ocasio-Cortez. Причому перемогла Джо Кроулі, якого пророкували як наступника лідерки демократів Ненсі Пелозі (а їй уже 78, на секундочку, важкувато гарцювати ще й на проміжних виборах. Хоча й Кроулі 58) в якості лідера Демпартії.

Але що найцікавіше – Александріа відкрита соціалістка (для більшості американців, особливо старшого віку, це досі трохи фрікувато), яка прийшла у політику через Берні Сандерса і вважає його своїм наставником. Активістка партії коммі Democratic Socialists of America, яка була в глибокому занепаді з 80-х років, однак 2017-го взлетіла – кількість членства зросла з 6 тисяч до 37 тис. станом на зараз. Чуваки бустанули на антитрампівській та популістській риториці, а штаб в Нью-Йорку, тож волонтерів для кампанії Олександрії було достатньо. Демпартія трохи в шоці, але чорт забирай, в 14 окрузі проживає усього 18℅ білих (Кровлі білий) та майже 50℅ hispaniс (Оказіо-Кортез) – демографія натякає. Тому можна було поостерегтись кандидатку з цієї групи населення – довго форсована identity politics дає свої плоди. Кроулі недооцінив молоду соціалістку, слабо працював на окрузі й пролетів зі своїм 14-річним досвідом роботи в Конгресі.

‌Ну а сама Оказіо-Кортез вирулила за рахунок скандалу на південному кордоні (вона за розпуск ICE, які займаються контролем за нелегалами, їх пошуками і депортацією) та традиційних соцгасел типу «всім усе за рахунок жадібних корпорацій» – безплатна освіта, житло, гарантована федеральним бюджетом робота всім бажаючим і «великий уряд» звісно ж (Тимошенко знайшла би з нею спільну мову). На президентських виборах 2016-го Клінтон запитували «на з’їзді партії вам тяжко було визнати себе капіталісткою?», на що та відповіла «так, особливо коли третина демпартії соціалісти». Ага, третина, так). В останній кампанії, а особливо після перемоги Трампа, демократам і так закидали суттєвий перекос уліво. Але схоже ця медійно яскрава перемога Кортез ще більш підштовхне демів до зміни риторики й курсу партії – навіть тупий політтехнолог угледить тут потенціал в окремих штатах для проміжних виборів. І схоже стара – в усіх сенсах – еліта демпартії поволі буде витіснена чи бодай посунута молодими радикальними соціалістами. Берні Сандерс обростає однодумцями і частині американського суспільства якось стрьомно)). Рано для глобальних висновків типу «соціалісти піднімають голови в бастіоні капіталізму!!». Усе ж це Нью-Йорк, округ зі специфічною демографією, яка поки не є домінуючою по країні, розрив по ℅ був невеликий і т.д. Але тенденція зрозуміла.

Джерело: Роман Кулик

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв