Будапештський меморандум насправді не дає жодних гарантій безпеки Україні – Atlantic Council

366
Ґербст також переконаний - Будапештський меморандум не дає Україні гарантій безпеки

Будапештський меморандум 1994 року, відповідно до якого Україна відмовилася від ядерної зброї, насправді не давав державі жодних гарантій захисту її територіального суверенітету з боку підписантів.

Про це під час дискусії «Чи повинні США озброювати Україну» в аналітичному центрі Atlantic Council заявили провідні експерти-міжнародники, враховуючи екс-посла США в Україні Джон Ґербста і колишнього заступника генсека НАТО Александра Вершбоу, передає Голос Америки.

«Я наведу слова Строуба Телбота, який зараз є віце-президентом центру Brookings Institution, а у минулому був заступником Державного секретаря США і очолював переговори з приводу Будапештського меморандуму. Він буквально сказав: «Це не означає, що США готові прийти на допомогу Україні, якщо на неї буде здійснено військовий напад». Тому будь-якої гарантії надання будь-якого захисту у меморандумі немає», – переконаний віце-президент дослідницького центру Charles Koch Institute Вільям Руґер.

«Більш того, такі експерти, як Іво Даалдер та Майк Огенлон вказували, що навіть стаття 5-та Статуту НАТО нічого конкретно не гарантує. Можна хоч жорстку заяву зробити у відповідь на напад на одну з країн-членів Альянсу», – додав аналітик.

Водночас Вершбоу заявив, що Будапештський меморандум не містить механізму реалізації і, «на жаль, для українців не був гарантією безпеки»: «Думаю, українці відчувають, що їх «кинули» на 3 чи 4-й за розмірами ядерний арсенал у світі».

За його словами, хоч і правових зобов’язань відповідно до меморандуму немає, є «щонайменше моральне зобов’язання зробити те, що в наших силах, щоб допомогти Україні відновити суверенітет та територіальну цілісність».

На цьому тлі він наголосив, що вважає надання Україні летальних оборонних озброєнь частиною такого «морального» боргу.

Інший учасник дебатів професор The City College of New York Раджан Менон також заявив, що в України немає гарантій безпеки відповідно до Будапештського меморандуму.

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв