Лариса Ніцой: Український закон про освіту дискримінує українців, а не меншини

455
Українська письменниця Лариса Ніцой

 ДИСКРИМІНАЦІЯ УКРАЇНЦІВ 1. Закон попускає статус державної мови, прирівнює її до мови меншин, чим порушує Конституцію України. У статті 10 Конституції України сказано, що держава ЗАБЕЗПЕЧУЄ функціонування української мови у всіх сферах життя, тобто і в ОСВІТІ теж, а меншинам ГАРАНТУЄ вільний розвиток. Забезпечує і гарантує – дві великі різниці. Отже, забезпечує українську. Беремо Закон про освіту. У Законі ст.7 п.1 сказано, що держава вже не забезпечує, а тільки гарантує право на освіту українською мовою, точно так, як гарантує меншинам.

ДИСКРИМІНАЦІЯ УКРАЇНЦІВ 2. Закон порушує рішення Конституційного суду в частині навчання державною мовою і є посилом: «Все, що стосується прав українців і державної мови – можна порушувати». У рішенні Конституційного суду України сказано, що в державних і комунальних закладах освіти НАВЧАННЯ здійснюється УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ, а мова меншин може вивчатися. Беремо Закон про освіту. У законі є формулювання НАВЧАННЯ МОВАМИ МЕНШИН у державних закладах. Але такого формулювання не повинно бути, бо навчання, згідно з Рішенням – лише українською. Тобто, в законі, порушивши рішення КСУ, мови меншин підняті до статусу української державної мови.

ДИСКРИМІНАЦІЯ УКРАЇНЦІВ 3. Українські школи можуть зникнути, закон передбачає двомовність у всіх школах України. У Законі про освіту сказано, що меншини навчатимуться мовами меншин і це право реалізовуватимуть через класи (групи). Раніше меншини вчилися у своїх спеціалізованих школах, а тепер у законі слова «школи» немає, натомість є слово «класи». То що, шкіл тепер для меншин не буде? Будуть «Класи» для меншин в усіх українських школах по всій Україні. В одній школі різні класи навчатимуться різною мовою. Якою мовою в таких школах будуть говорити вчителі на перервах? Якою мовою будуть проводитися лінійки? Двома. Отже, де раніше були одномовні українські школи – тепер будуть двомовні. Рішення про такі класи ухвалюватиме громада. Ми вже маємо на сьогодні прецедент в Одеській області. Громада ухвалила викладання в школі російською мовою, а батькам, що виступали проти російської – спалила машину.

ДИСКРИМІНАЦІЯ УКРАЇНЦІВ 4. Інтегрування меншин в українське суспільство ВІДКЛАДАЄТЬСЯ. Перехід меншин на викладання державною мовою у старших класах НЕ ПЛАНУЄТЬСЯ. У законі про освіту сказано, що меншинам гарантується навчання меншин у дошкільних закладах і початковій школі, а що буде в 5 класі – не сказано. Якщо ви гадаєте, що з 5 класу меншини переведуть на українську мову це НЕПРАВДА. Тому що українці на нарадах просили Міністерство освіти написати для меншин прозору схему, як далі після 5 класу вчитимуться меншини, щоб поступово у випускних класах перевести їх на державну мову. Але влада відмовилася написати поступову схему переходу. Чому? Тому що насправді НЕ ЗБИРАЄТЬСЯ переводити меншини на викладання державною мовою, але побоялася сказати про це українцям.

Підтвердження таких підступних планів ви знайдете в інших законах.

А). Законопроект 5670-д, Про українську мову, який писався цією ж «тусовкою» Ст.1,п2. «Статус української мови, як державної, не може звужувати мовні права національних меншин». То що там з 5 класом? Якщо не можна звужувати їхні права, то звідки візьмуться всі предмети українською?

Б). Законопроект 6348, про національні меншини, який писався цією ж «тусовкою».

ст 8-3 п.4. Говорить про ЗАГАЛЬНУ СЕРЕДНЮ ОСВІТУ в державних та комунальних закладах МОВОЮ НАЦІОНАЛЬНОЇ МЕНШИНИ поряд з державною мовою. Якщо це ОСВІТА мовою меншини (весь процес), то де ж повний перехід на державну мову?

Ст 8-3 п.5. Говорить, що в основній школі (5-9 клас) предметів мовою меншин і державною мовою буде 50% на 50%, а в старших класах лише 80% державною мовою. То де ж стовідсотковий перехід на державну мову? Відсутній.

ДИСКРИМІНАЦІЯ УКРАЇНЦІВ 5. Влада передбачає за державний кошт підготовку фахівців у вишах для подальшої професійної діяльності НЕДЕРЖАВНОЮ мовою. Раніше ст.7 пункт 5 звучав так: «За бажанням здобувачів освіти у вищих навчальних закладах викладається мова меншини ДЛЯ ПОДАЛЬШОЇ ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ цією мовою». Однак, такого ніде у світі немає, щоб готували в державних закладах для професійної діяльності недержавною мовою. Після хвилі невдоволення, дражливі слова «для подальшої професійної діяльності мовою меншини» прибрали, але суть не змінилася, бо вивчення мови меншини у вишах лишили. Для чого? Щоб фахівець працював недержавною мовою.

Якщо Закон про освіту дискримінує українців, а не меншини, чому ж Європа стурбована саме питанням про меншини?

А хіба Європа читала законопроекти, які лежать зареєстровані у Верховній раді і доповнюють НЕПРОЗОРИЙ Закон про освіту? Європа бачить перед собою непрописані моменти ухваленого Закону і каже в рішенні ПАРЄ: «Не бачу поступового переходу з мови меншин на державну мову. Не бачу, що буде після 5 класу?». Правильно каже. Ми теж там цього не бачимо, хоча просили владу написати, щоб було видно. Влада не написала, щоб НАГНУТИ УКРАЇНЦІВ. Однак, Європа такого й у сні собі не придумала б, що можна нагинати державотворчий народ. Європа думає, що то українська влада меншини «нагинатиме», тому й не виписано прозоро. Наївна.

Джерело: Лариса Ніцой

Постійне посилання

Коментарi

Коментарiв